Balázs Miklós hangsúlyozta: szükség lenne arra, hogy valaki finanszírozza a felszámolás alatti működtetést, mert a legkritikusabb kérdés, a gyár gázellátása még nem oldódott meg. Az R-Glass Hungary Kft. néven működő nagy múltú öblösüveggyár bérbeadását már korábban tervezték a szlovák tulajdonosok, és előkészítő tárgyalásokat is folytattak erről, megegyezés azonban született a felszámolási eljárás elindításáig - tette hozzá.
Július elsején az EMFESZ Kft. a gyár tartozásai miatt megszüntette a szerződést és a gázellátást. Az R-Glass július 4-étől a Fővárosi Gázművek Zrt.-vel kötött szerződést, amelyben az új szolgáltató az előre fizetés mellett óvadékot kért. Mivel a gyár az óvadékot nem tette le, és a számláknak is csak egy részét tudta kifizetni, a Fővárosi Gázművek hétfőn kikötötte a gázt. A felszámoló közölte: kifejezte szándékát új szerződés megkötésére, de a szolgáltató tartja magát a július 4-i feltételekhez.
Balázs Miklós elmondta: fontos lenne finanszírozót találni, mert gáz nélkül nincs termelés az öblösüveggyárban. Hétfőn olajtüzelésre állították át a kemencét, hogy visszavonhatatlan károsodás ne következzen be, de ez csak átmeneti megoldás.
Az R-Glass Hungary Kft. 277 dolgozót foglalkoztat, az egyik legrégebbi salgótarjáni gyár, elődjét 1893-ban alapították. A gyár 2005-től már átélt egy felszámolási eljárást, 2006 októberében négy sikertelen pályázat után vásárolta meg az öblösüveggyárat a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft.
Akkor 3,7 milliárd forintot meghaladó volt a hitelezői követelés, a felszámolás megkezdésekor 650-en dolgoztak a gyárban. A szlovák tulajdonosok 540 embert vettek át munkajogi jogutódlással.
Tavaly novembertől folyamatosak voltak a munkabér-kifizetési gondok, a gyár tavaszra 420 millió forintos adótartozást halmozott fel, ugyanakkor 120 milliós áfa-visszaigénylési lehetősége is volt. A telefonvonalakat az év elején kikapcsolták, és tartozott a gyár a víz- és a csatornaszolgáltatónak is. A 90 százalékban exportra termelő gyár árbevétele 2008-ban meghaladta a 2 milliárd forintot.
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan került ilyen nehéz helyzetbe az öblösüveggyár, Géczy Józsefné titkárságvezető korábban az MTI-nek azt mondta: az új tulajdonos 540 dolgozót vett át, noha ennyi emberre nem volt szüksége. Ez a kötelezettség a pereket és a végkielégítéseket számítva 200 millió forintba került, a munkaügyi perek miatt pedig kizárták a gyárat a pályázatokból. Ezzel párhuzamosan két pénzintézet bíróságon támadta meg a felszámolási eljárást, és a pert ugyan elveszítették a felperesek, de a 2008 decemberében meghozott ítéletig a gyár vagyonát zárolták, így a kft. banki hitelekhez sem jutott hozzá.