Megbolygatta a megállapodást a közszféra ügye
Borsik
János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke azonnal szünetet kért, hogy a kérdést megvitathassák. A munkaadói oldal szóvivője, Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaadóknak nincs joga mások nevében nyilatkozni. Az OÉT-en ugyanis nem képviseltetik magukat a közszféra munkáltatói, így sem az önkormányzatok, sem a kórházak, iskolák szervezetei.Hogy jön ide a közszféra?
Az államtitkár azt javasolta, hogy kompromisszumos megoldást válasszanak. Szerinte egy ilyen horderejű megállapodást, mint ami a versenyszféra keresetemeléséről szól, nem szabad veszélyeztetni. Csizmár egy olyan mondat beszúrását javasolta a feleknek, amely általánosan a többi béralkut folytató figyelmébe ajánlja az OÉT megállapodását.
Csizmár szerint a kormány nem is a közszféra érdekegyeztető tanácsával, hanem egy sztrájkbizottsággal tárgyal. A legutóbbi, hétfői tárgyalásokon felvetette, hogy az OÉT-en felmerült béremelési ajánlatok mértékét hajlandó aláírni. Vagyis a kabinet nem látja akadályát annak, hogy a közszférában dolgozók is megkapják a legalább 5,5 százalékos béremelést.
Szolidaritási mondat, mosolygó miniszter
Első körben a munkaadók hallani sem akartak a pluszmondat beszúrásáról, ez különösen a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének nem tetszett.
Némi egyezkedés után - a munkavállalói és a munkaadói oldal a tárgyalóteremben két kis csoportot alkotva gyártotta a megfelelő mondatokat - megszületett a döntés. Ezek szerint az OÉT "azt javasolja az országos és helyi tárgyalásokat folytatóknak, hogy ezen megállapodás figyelembe vételével állapodjanak meg, ha eddig nem tették."
Végszóra befutott Kiss Péter miniszter is, így a munkaadók, a munkavállalók és a miniszter aláírhatta az OÉT megállapodását. A szakszervezeti oldalról Kiss Pétert így üdvözölték: "Véget ért a tárgyalás, aminek csalhatatlan jele, hogy itt van a miniszter."
F. Szabó Emese