Európában terjeszkedne a kínai ZTE, amely indul a német rendőrség digitális távközlési rendszerének szállítására kiírt pályázaton is. A kínai távközlési cégek hazánk iránt is érdeklődnek.
A legnagyobb tőzsdén jegyzett kínai távközlésiberendezés-gyártó vállalat, a ZTE a német piacon is fel akarja venni a versenyt a Siemensszel és más, őshonos távközlési vállalatokkal. - Fiatalok vagyunk és tanulékonyak, megszerezzük azt a piaci részesedést, ami jár nekünk - jelentette ki a ZTE németországi igazgatója, Ling Hai-feng.
[ajanlo=289][igazitas=left/]A vállalat szektortársaihoz képest viszonylag későn, 1985-ben alakult meg Kínában, és kemény küzdelem árán tett szert jelenlegi piaci rangjára. - Ezt fogjuk megismételni Európában is - idézte az igazgatót a dpa hírügynökség. A cég intenzív tárgyalásokat folytat mobil- és vezetékes távközlési vállalatokkal. Indul a német rendőrségi digitális távközlési rendszer szállítására kiírt milliárdos pályázaton is. Mobiltelefonjaival még az idén megjelenik a német piacon.
A 25 ezer alkalmazottat foglalkoztató ZTE tavaly több mint 4 milliárd dolláros forgalmat bonyolított külföldön. Nagy kutatási és fejlesztési beruházásainak köszönhetően évente 35 százalékos növekedési ütemmel terjeszkedik. Olyan nagy nevek európai piacaira vetett szemet, mint a Nokia, a Siemens, az Ericsson és az Alcatel. Ling jó esélyt lát a sikerre. A ZTE egyike azon kevés vállalatoknak, amelyek az egész ágazatban kínálnak termékeket, a hálózati rendszerektől a kézi készülékekig. Más, hasonló kínai vállalatok - köztük a Huawei -, is megkezdték már a távközlésben is a külföldi piacok meghódítását.
A meghonosodott márkák 30-40 évre visszatekintő ügyfélkapcsolatait feloldani azonban nem lesz egyszerű feladat. Theo Kitz, a Merck Finck bankház távközlési piaci elemzője szerint a terjeszkedés egyik lehetősége a dömpingáras piaci bevonulás, ami azonban "az egész ágazat kárára lenne". Miután a ZTE sikerrel megvetette a lábát a németországi piacon, Ling nem tartja kizártnak kutatási-fejlesztési tevékenység telepítését sem - írja az MTI.
Korábbi hírek szerint több kínai távközlési cég hazánk iránt is érdeklődik. A ZTE Corp. tervezett kelet-európai gyártásáért Magyarország is versenyben van, az IBM személyiszámítógép-üzletágát megvásárló Lenovo pedig azt fontolgatja, hogy Székesfehérváron gyártana hordozható számítógépeket. A távközlési hálózati eszközöket gyártó Huawei Technologies Budapesten alakítja ki regionális kereskedelmi központját.
Érdekes, hogy a EU tavalyi bővítése óta a nyugat-európai távközlési vállalatok is újra fölfedezték Kelet- és Közép-Európát, ahol nagy növekedési lehetőségeket látnak. A brit Vodafone, a világ legnagyobb mobilszolgáltatója 3,27 milliárd eurót fizetett a cseh Oskar és a román MobiFon mobilcég 100, illetve 78 százalékáért. A Vodafone eddig viszonylag szerényen szerepelt a térségben. Saját márkaneve alatt csak Magyarországon működik.
Menedzsment Fórum
Bevenné Németországot a kínai ZTE
Európában terjeszkedne a kínai ZTE, amely indul a német rendőrség digitális távközlési rendszerének szállítására kiírt pályázaton is. A kínai távközlési cégek hazánk iránt is érdeklődnek.