Mint az államtitkár elmondta, Magyarország két kiváló termésév után az intervenciós raktárokban mintegy 7 millió gabonát tárol, és a magyar gazdálkodók az idei szezonban az uniós intervenciós készletek feléért feleltek. Ugyanakkor egyes bioüzemanyag-gyártó beruházások megvalósítását fékezi a helyben elérhető alapanyag hiánya. Gőgős szerint a gabonatermelést növelni lehetne, mivel most a termesztési kapacitásokat a raktárkészletek felhalmozódása miatt nem is használjuk ki teljesen.
Egymagában a svéd SEKAB cég fél millió tonna bioetanol előállítását tervezi búzából, kukoricából 2008-ra, míg amerikai és svájci befektetők pedig márciusban közölték, hogy összesen 800 ezer tonna kukoricát igénylő üzemek felépítését tervezik. A MOL a múlt hónapban közölte, hogy biodízel termelése felemésztheti a teljes magyar és szlovák repcemag termést.
Gőgős Zoltán megjegyezte, hogy Brüsszelnek döntést kell majd hozni az intervenciós raktárakban lévő gabonáról, amelynek minősége a több éves tárolás után romlik. Magyarországnak pedig 500 ezer hektárnyi területet kell gabonáról és más terményről energiacélú fű és fa termesztésére átállítania.
Az államtitkár várakozása szerint középtávon, 5-10 éven belül ezen energiaféleségek aránya a jelenlegi 2-3 százaléktól 10 százalékra növekedhet az energiaforrások között, hosszabb távon pedig elérheti a 20-30 százalékot.