3p

Bizakodásra okot adó, kedvező jelek vannak az építőipar legújabb statisztikai adataiban - vélik a szakértők, akik az épületek építése rendelésállomány folyamatos javulására, illetve az új szerződések állományának bővülésére hívták fel a figyelmet.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közölt adatai szerint az építőipari termelés volumene márciusban a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel korrigálva is 5,8 százalékkal csökkent a 2009 márciusihoz képest - kevésbé, mint februárban, amikor 10,1 százalékkal esett vissza - szezonálisan kiigazítva pedig márciusban a termelés 5,5 százalékkal magasabb volt, mint az előző hónapban, a februári 6 százalékos emelkedés után. Az épületek építésének a korábbi hónapokban tapasztaltnál kisebb csökkenése néhány nagy értékű, kereskedelmi, illetve ipari épületen végzett munkának köszönhető.

Eppich Győző, az OTP Bank Nyrt. elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőipari adatok éves alapon továbbra is csökkenést mutattak ugyan, de a visszaesés mértéke elmaradt a februáritól. Bizakodásra adhat okot, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint, hó/hó alapon közel 6 százalékos volt a növekedés mértéke februárhoz képest. Önmagában ezekből a szezonálisan kiigazított adatokból sokszor nem lehet levonni messzemenő következtetést, azonban a volatilitást jobban kiszűrő mutatók is stagnálásba váltottak a korábbi csökkenés helyett - hangsúlyozta az OTP Bank elemzője. Emlékeztetett arra, hogy míg korábban az építőipari termelés trendje csökkenést mutatott, addig az elmúlt hónapokban stagnálásba váltott. Szintén kedvezőnek ítélte az elemző, hogy alapvetően a nem állami megrendelésekhez kötődő, épületek építése alágazat rendelésállománya hónapok óta emelkedést mutat. Továbbá emlékeztetett arra, hogy az építési engedélyek számának alakulása is fordulatra utaló jeleket mutatott az első negyedévben.

Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint is kedvező jelek kezdenek mutatkozni az építőipari statisztikai adatokban. A termelés ugyan még csökkent év/év alapon, hó/hó alapon azonban javulás látszik a korábbi hónapok romlása után, igaz, ebben az adatban még nagy a volatilitási tényező - magyarázta a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője. Keszeg Ádám szerint a javulás a szerződésállományokban is látszik. Több az új szerződések volumene épületek építésére, illetve építményekre, mint korábban, ami előrevetíti, hogy később javul az ágazat helyzete. A 35 százalékos nagyságrendű új szerződés azért is pozitív, mert 2008 januárja óta ez a legmagasabb növekedés, de az utóbbi években sem nagyon volt jellemző ilyen magas növekedési szám, reménysugár tehát már van - tette hozzá az elemző.

A KSH adatai szerint az építőipari vállalkozások márciusban kötött új szerződéseinek volumene jelentősen, 35,3 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, ezen belül az épületek építésére kötötteké 61,6, az egyéb építmények építésére szólóké 12,7 százalékkal nőtt. A bővüléssel - amely néhány egyedi, kereskedelmi, egyetemi, egészségügyi épületre, illetve gyorsforgalmi utakra kötött nagy értékű szerződés eredménye - az építőipari vállalkozások az első negyedévben 31,9 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy éve.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!