A kölcsönmunkaerőt alkalmazók is büntethetők lesznek feketemunkáért - ezt javasolja ugyanis a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó törvénymódosítás. Az új szabályzat tiltani fogja, hogy egy vállalkozás kiszervezze az alkalmazottait, s így spóroljon a bérköltségen, ugyanakkor bevezetnék a próbaidőt, olvasható a Világgazdaságban.
[ajanlo=286][igazitas=left/]Tavaly több mint 52 ezren dolgoztak kölcsönmunkásként. Legtöbbjük a fővárosban, Komárom-Esztergom és Fejér megyében kapott munkát. Közülük közel huszonegy ezren határozott idejű szerződéssel jutottak ideiglenes poszthoz, míg 31 799 munkás határozatlan időre szóló állást kapott.
A kölcsönzésre vonatkozó szabálymódosítás szerint nem kaphat kevesebb bért a kölcsönmunkás, mint a kölcsönvevő cégnél alkalmazotti státusban dolgozó, kivéve, ha előtte munkanélküli volt, vagy ha legfeljebb harminc napra kölcsönözték. A Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (SZTMSZ) alelnöke, Csaposs Noémi szerint ez a rendelkezés megölné a munkaerő-kölcsönzést.
A jogszabálytervezet nem titkolt célja, hogy a kölcsönzötteknél fokozza a munkavállalói jogbiztonságot. Így például megtiltja, hogy a kölcsönbe vevő olyan dolgozót vegyen kölcsön, akit korábban - hat hónapnál nem régebben - még alkalmazottként foglalkoztatott. A kiszervezés tiltása hátrányosan érintené a multinacionális cégeket. Számukra leginkább akkor előnyös a kölcsönzés intézménye, ha a külföldi anyavállalat létszámstopot vagy -csökkentést hirdet. A kölcsönzéssel ugyanis nem kell több állandó alkalmazottat regisztrálniuk, a kifizetett díjat pedig más költségnemben számolják el, nem a bérkeret terhére. A kiszervezéssel optimalizálható a létszám, s spórolni lehet a bérköltségen is.
A legnagyobb munkaerő-kölcsönzőket tömörítő SZTMSZ nemrég azt szorgalmazta a szaktárcánál: azzal fehérítsék a feketemunkát, hogy a kölcsönbe vevő cégek is legyenek büntethetők illegális foglalkoztatás esetén, valamint hogy a próbaidő intézményét vezessék be a munkaerő-kölcsönzésnél is. A jelenlegi törvényt módosító rendelkezések a Világgazdaság értesülései szerint januárban lépnek életbe.
Biztonságosabbá tennék a munkaerő-kölcsönzést
A kölcsönmunkaerőt alkalmazók is büntethetők lesznek feketemunkáért - ezt sugallja a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó törvény módosítását célzó javaslat. Az új szabályzat tiltani fogja azt is, hogy egy vállalkozás kiszervezze az alkalmazottait, s így spóroljon a bérköltségen, ugyanakkor bevezetnék a próbaidőt, olvasható a Világgazdaságban.