3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A New York-i Tőzsdén kirobbant botrány úgy tűnik, csak most kezd igazán lendületet venni. Richard Grasso tőzsdeelnök fizetése körül kerekedett skandalum ugyanis igazi lavinát indított el. Nem csak Grasso, de az igazgatóság számos tagja elhagyja a nagymúltú intézmény vezetését. Emellett vélhatőleg a régóta halogatott reformok bevezetésére kerülhet sor.

A huszonnégy tagú boardban ugyanis a nyugdíjalapok, amelyek mára a befektetői oldal legnagyobb szereplőivé nőtték ki magukat, meglehetősen alulreprezentáltak. A tőzsde elnökségében tizenketten foglalnak helyet a tőzsdén kereskedő cégek képviseletében. Mellettük tizenkét úgynevezett nyilvános igazgatósági tag is van, akiket a tőzsdén jegyzett társaságok delegálnak, többségében korábbi vezetőik köréből. A botrány következtében ugyanakkor az igazgatósági tagok szerepe is reflektorfénybe került, és több érdekcsoport, így például a nyugdíjalapok képviselői a botrány apropóján szeretnék, ha újraosztanák a pozíciókat.

Az utolsó csepp a pohárban Alan Hevesi, New York állam számvevője által tett megjegyzések voltak. A főszámvevő a nyilvánosság előtt szólította fel távozásra a tőzsdeelnököt. Alan Hevesi szerint helytelen ilyen óriási összeggel ösztönözni egy felügyeleti szerepet ellátó személyt.

A támadások során Grasso szemére vetették többek között azt is, hogy kudarcot vallott a tőzsdei cégeknél tapasztalható korrupció elleni harcban. Azt azonban még kritikusai elismerik, hogy a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások után a tőzsdei összeomlás megelőzésében kulcsszerepet játszott. Richard Grasso gyors és határozott fellépésének volt köszönhető, hogy miközben Manhattanben még térdig gázoltak a romokban, a tőzsdén a kereskedés újraindult.

A támadássorozatot megelégelve múlt hét szerda este rendkívüli igazgatósági ülést hívott össze a tőzsdeelnök. Ezen Grasso bejelentette lemondását. A börze igazgatósága - kimondatlanul, de - fellélegzett, reményeik szerint ezzel megoldódhat a néhány hete kirobbant válság. Ugyanakkor, mint a szakemberek emlékeztetnek az ügy nyomán az NYSE nemcsak etikai feddhetetlenségét, de egy kiváló szakembert is elveszített.

Ugyanakkor a vezetőcsere valószínűleg lecsendesíti a felháborodottakat, és lehetőséget teremt a régóta halogatott reformok megvalósítására. Ez többek között a londoni tőzsde példáját követve a tőzsde kereskedelmi és hatósági feladatainak szétválasztására irányulhat. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján ugyanakkor borítékolható, hogy előkelő helyen szerepel majd a juttatási rendszer és az arról döntő testületek átalakítása is.

Kapcsolódó anyag:
A New York-i tőzsdebotrány kronológiája


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!