Az OÉT munkavállalói oldalának soros elnökségét ellátó ÉSZT közleménye szerint azért tiltakoznak a törvényjavaslat ellen, mert megengedné a munkáltatónak, hogy indoklás nélkül eltávolítsa a kormánytisztviselőket.
Az önálló képviselői indítványként benyújtott törvényjavaslat a munkáltatónak korlátozás nélkül lehetővé tenné, hogy a kormánytisztviselői jogviszonyban álló munkavállalót indoklás nélkül, két hónapos felmentési idővel bármikor eltávolíthassa. Még a betegszabadság, a szülési szabadság, a gyes és a gyed sem nyújt ezen munkavállalóknak a többi munkavállalóval azonos védelmet - áll a közleményben.
Mint írják, a szakszervezeti konföderációk tiltakoznak az ellen, hogy ilyen jelentős, a munkavállalók nagy csoportját érintő törvényt példátlan és indokolatlan sürgősséggel, "kormányzati interregnumban" nyújtsanak be, tárgyaljanak meg és fogadjanak el. Az érintett munkavállalók képviselőivel nem folytattak előzetes érdekegyeztetést.
Elfogadhatatlannak tartják olyan törvény életbelépését - teszik hozzá -, amely ellenkezik az Európai Unió szándékaival és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vonatkozó egyezményeivel. Pénteken az MSZP is azt javasolta, ne döntsön az Országgyűlés a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslatról anélkül, hogy az új kormány egyeztetéseket folytatott volna a Közszolgálati Érdekegyeztető Tanáccsal a tervezett változásokról.
MTI