A hírportál szerdán azt írta, hogy a június elejei belső teszteken ötven-nyolcvan százalékos működési arányt produkált a rendszer, még a nyilvános próbaüzem megindításához szükséges alapvető funkciók sem működtek megbízhatóan. Az átadás emiatt júliusra csúszik, és ha akkor sem működik megfelelően a rendszer, a BKK felmondhatja a szerződést. Addig a BKK az Index szerint kötbérezi a T-Systemset, és már mintegy százmillió forint kötbérigényt nyújtott be.
A hibákat sorolva a BKK azt írta: a fedélzeti számítógép sokszor egyáltalán nem reagált, nem váltott nyelvet, a billentyűzet használata nélkül kioldódott a kerékpár, a parkolási funkció pedig kiszámíthatatlanul működött. Az ügyben az MTI kereste a BKK-t és a T-Systemset is, tájékoztatást későbbre ígértek.
A T-Systems múlt heti közleményében azt írta, a végső tesztelés előtt áll a MOL BuBi, csúszások azért vannak, mert a rendszer "komplexitása miatt" az egyedi szoftver fejlesztését és tesztelését később tudják csak lezárni. Kifejtették, hogy a rendszer a világ számos országában működik, de a máshol kipróbált elemeket (fedélzeti számítógép, érintőképernyős terminál, mobiltelefonos kölcsönzés, speciális parkolási, vészleadási funkciók) Budapesten együtt valósítják meg, összehangolásuk az előre jelzettnél több időt vesz igénybe.
Update:
A BKK az MTI keresésére közölte: mindenképpen megvalósul a MOL BuBi. A konzorcium a legolcsóbb ajánlattal nyerte meg a tendert, de kockázatként kezelték, hogy magyar, Csepel-biciklikkel és a Bubi alapját képező, számos referenciával bíró német informatikai háttérrel hasonló rendszer még nem működik Európában.
Már februárban látható volt a késés - írta a BKK. Most mintegy száz emberrel folyamatosan teszteli a rendszert, amely még most is számos szoftveres problémával és működési zavarral küzd, ezek javítása nélkül viszont nem vehetik át a rendszert.
A szerződés szerint április 7-ig kellett volna átadni a BuBit, azóta minden egyes nap után 1,8 millió forint kötbért számol fel a BKK, így eddig 104 millió forint gyűlt össze, a kötbér legmagasabb összege 180 millió forint, ezt július 16-án éri el az alvállalkozó konzorcium. Ha eddig nem készül el a BuBi, akkor a BKK felmondhatja a szerződést, de erről csak akkor döntenek, ha a vállalkozó addig nem képes a hibák megnyugtató javítására.
Közölték tovább: a BKK minden lehetséges és szükséges intézkedést megtett és megtesz a projekt megvalósításának gyorsításáért.
MTI