Kedden a Microsoft végleg megszüntette legnépszerűbb operációs rendszerének, a 12 éves Windows XP-nek a támogatását. Annak ellenére, hogy már régóta tudjuk, 2014. április 8-tól nem érkeznek biztonsági frissítések, az asztali gépek harmadán még mindig ez a rendszer fut.
A támogatás leállása természetesen nem azt jelenti, hogy az XP-t futtató gépek nem működnek tovább, csupán ki lesznek téve a rosszindulatú szoftverek támadásainak. Bár a vírusirtók továbbra is adnak egy bizonyos szintű védelmet, a Microsoft frissítései nélkül nem tudhatjuk teljes biztonságban adatainkat. A cég ezzel együtt megszüntette az Internet Explorer 8 és az Office 2003 támogatását is. A Microsoft arra is felhívja a figyelmet, hogy mivel egyre több szoftver- és hardvergyártó fogja a Windows újabb verzióival való együttműködésre optimalizálni eszközeit, várhatóan egyre több olyan alkalmazással és eszközzel találkozhatunk, amely nem működik a Windows XP-vel.
A legegyszerűbb döntés egy XP használó számára, ha beruház egy új Windows-ra, ehhez azonban egy megfelelő gép is szükséges, ami újabb kiadásokat jelent. A legújabb Windows minimum 1 gigahertzes processzort, 1 GB RAM-ot és 16 GB merevlemez-területet igényel. Az operációs rendszer 64 bites verziója még ennél is többet.
A Microsoft a Windows 8 megjelenése óta folyamatosan toldozgatja-foldozgatja a rendszert, amely elsőre nem aratott osztatlan sikert. Bár a 8.1 verzióval sokat javult a felhasználói élmény, és egy új frissítéssel még a sokak által hiányolt start menüt is visszakapjuk, aki nem rajong a „csempés” megoldásokért, még mindig vehet Windows 7-et, amelynek támogatása 2020. január 14-ig tart. A Windows 8 védelmét 2023-ig biztosítja a cég.
Aki nem szeretne pénzt kiadni az operációs rendszerért, annak ott van alternatív megoldásként a Linux, akinek pedig kevésbé korlátozottak az anyagi lehetőségei, keresgélhet az Apple gépei között is.
A Windows XP annak ellenére, hogy már 12 éves, korántsem csak a régi gépeken fut. Becslések szerint az ATM-ek 95 százaléka használja a rendszert, ami még komolyabb problémákat vet fel, de vannak olyan kórházak is amelyek XP-s gépei betegek adatait tárolják. Az Egyesült Királyságban pl. olyannyira nem készültek fel az átállásra, hogy a kormány 5,5 millió fontot (több mint 2 milliárd forint) fizet a Microsoftnak a támogatás még egy éves meghosszabbításáért.
A Netmarketshare adatai szerint az asztali gépek 28 százaléka használ még mindig XP-t, és közel felükön fut a jelenleg legnépszerűbb Windows 7. A Windows 8 és a 8.1 aránya valamivel 11 százalék felett van.
Szász Péter
mfor.hu