3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legkiterjedtebb hálózattal működő, utolsóként még állami tulajdonban lévő román lakossági bank, a Takarék- és Letéti Pénztár (CEC) még legalább két évig állami tulajdonban marad - döntött 2006. december 22-én a privatizációért felelős bizottság elnökeként Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter.

A román gazdasági sajtóban csak "Öreg Hölgy"-nek becézett pénzintézet részvényeinek 69,9 százalékáért egy görög kereskedelmi bank, az Ethniki Trapeza 560 millió eurós utolsó ajánlatot tett, de ez kevésnek találtatott. Az OTP már ezt megelőzően jelezte, hogy nem tekinti létkérdésnek a román bank megszerzését, noha az utolsó előtti pillanatig versenyben volt.

1 milliárd euróra tartották

Román kormánykörök egymilliárd euró körüli összegre becsülik a CEC összértékét, s (nem is annyira titkon) 700 millió euró körüli vételárban reménykedtek. Vladescu miniszter kiábrándítónak nevezte a görögök ettől jócskán elmaradó ajánlatát. "A privatizációs bizottság egyhangúlag döntött a magánosítási eljárás felfüggesztése mellett" - nyilatkozta a csalódottnak tűnő miniszter, hozzátéve: a privatizációs stratégia értelmében az állam a folyamat bármelyik szakaszában dönthet a megszakítás mellett.

A meglehetősen magas árra több ok adhatott alapot, egyrészt a 2005-ben kiírt privatizációs tenderen óriási volt az érdeklődés (többek között a Banca dei Monte dei Paschi di Siena, Dexia Bank, EFG Eurobank, National Bank of Greece, Erste Bank, OTP Bank, Raiffeisen Zentralbank és a Societe Generale indult), másrészt a legnagyobb bank, a BCR eladásakor az Erste rekordösszeget fizetett. Az osztrák társaság 3,75 milliárd euróért vásárolta meg a 315 fiókkal rendelkező BCR többségi, 61,88 százalékos tulajdonrészét.

A 2006-os első féléves adatok a CEC lemaradását mutatják

A román illetékesek tisztában vannak azzal, hogy a CEC számos területen korszerűsítésre szorul. A tőkeemelésről máris döntés született: a bank egy 150 millió eurós "gyorssegélyben" részesült, s a gazdasági bennfentesek soron kívüli átszervezésről, számos vezető menesztéséről, valamint "új szemlélet- és gondolkodásmód" kialakításának szükségességéről suttognak.

Az állami segítség után többet érhet

Egyes elemzők szerint a CEC évekre visszamenőleges piacvesztésének forgatókönyve szinte érthetetlen: egy robbanásszerűen fejlődő piacon, ilyen kiterjedt hálózattal bíró, magasfokú ismertségű és elfogadottságú pénzintézetnek nem lett volna szabad így lecsúsznia. Tim Beck, a Fitch Ratings szakértője kiemeli: a CEC akkor bukott meg, amikor a többi bank ázsiója meredeken emelkedett.

Vladescu miniszter valódi kincstári optimizmussal kijelentette: a Román Kereskedelmi Bank (BCR) utólag roppant sikeresnek bizonyult privatizációja sem sikerült elsőre, így reményeik szerint később a CEC is magasabb áron kerülhet új tulajdonoshoz. A román kormány abban reménykedik, hogy a bankot sikerül visszatornásznia a romániai pénzpiac valamelyik dobogós helyére, s ezért - úgy tűnik - anyagi áldozatokra is hajlandó. Tariceanu miniszterelnök "egy mozgásban lévő, élénk és korszerű, minden román számára valódi népi pénzintézeti szolgáltatásokat nyújtó" CEC-et képzel el a jövőben.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!