2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A célok kitűzése hatással van az egyén motivációjára, feltéve, ha a kitűzött célok konkrétak, reálisak és kihívóak, de nem túl nehezek, és mindezek alanya képes a célok kitűzésében részt venni. A célkitűzések motiváló hatásáról elméletet is felállítottak, amely abból indul ki, hogy mit gondol, mit akar elérni maga a munkavállaló. A célkitűzés-elmélet alapja, hogy az emberi cselekedetek többsége célvezérelt, vagyis tudatos célok által irányított.

Kritika

A célkitűzés-elmélettel kapcsolatosan számtalan kritika is megfogalmazódott.

  • Egyszerűbb munkaköröknél jobban alkalmazható, mivel ott egyszerűbb a teljesítmény mérése. Vezetői, szakértői munkakörök esetében lehetőségei behatároltak.

  • Játszmák alakulhatnak ki a beosztottak között: igyekeznek minél alacsonyabb célokat kitűzni, hogy minél kisebb erőfeszítéssel tudjanak látványos eredményeket elérni. A vezetők ezzel szemben feszített célokat határoznak meg, amelyeket időközben „testre szabnak” a munkatársak reakciót figyelve.

  • A célkitűzés pusztán egy újabb eszköz a munkatársak teljesítményének ellenőrzésére, és nem eredményez valódi belülről fakadó motivációt.

  • Nem bizonyított, hogy a nagyobb eredmények elérése megelégedettségre is vezet.

  • A cél elérése szenvedéllyé válhat: a beosztottak pusztán a célt látják szemük előtt, miközben más fontos feladataikat elhanyagolják.

  • Pusztán a cél nem garantálja a nagyobb teljesítményt, szükséges hozzá a cél iránti elkötelezettség és a munkavállaló meggyőződése abban, hogy képes a feladatot végrehajtani.

  • A célkitűzés nem független a korábbi sikerektől vagy kudarcoktól. A szép eredmények magasabb célokra, a bukások szerényebb célkitűzésekre inspirálnak.


A kritikai vélemények ellenére a célkitűzés-elmélet elveire, előnyös hatásaira olyan nagy hatású vezető rendszerek építettek, mint például a Management by Objectives (Megegyezéses Eredménycélokkal való Vezetés). A vezetők számára megfogalmazható legfontosabb üzenete az, hogy megfelelő munkakörökre, feladatokra alkalmazva a jól megfogalmazott, feszített céloknak – a végrehajtás folyamatos figyelemmel kísérése és aktívan támogatása mellett – igen erőteljes a motivációs hatása. A célok feszítettsége mellett azonban figyelmet kell szentelni azok elfogadottságára is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!