2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csád szombaton 24 órát adott az országból való kivonulásra a Chevronnak és a malajziai Petronas olajcégnek, miután azok felszólításra sem tettek eleget adófizetési kötelezettségeiknek.

A hónap folyamán a cégeket már felszólították adóügyeik rendezésére, de azok mindeddig nem reagáltak, fogalmazott az üggyel kapcsolatban a csádi elnök, Idriss Deby a kormány ülésén. A Chevron és a Petronas viszont úgy nyilatkozott, hogy nem kaptak hivatalos felszólítást az ország elhagyására. A Chevron azt is közölte, hogy minden adózási kötelezettségének eleget tett.

A váratlan intézkedésre azt követően került sor, hogy Csád új nemzeti olajcég alapításáról döntött, amelyet partnerré akarnak tenni az ország már meglevő olajtermelő konzorciumában. A konzorciumot az ExxonMobil vezeti 40 százalékos részesedéssel és a Chevron, valamint a Petronas részes még benne 25, illetve 35 százalékkal. Az elnök hétvégi bejelentése szerint Csád az Exxonnal együtt ezentúl maga kezeli olaját, miközben várja a megoldást a két másik partnerrel.

A korrupció melegágya

Idriss Deby ezzel kapcsolatban utalt arra: a kitermelés kevesebb, mint három éve alatt a konzorcium 5 milliárd dollárt keresett, 3 milliárd dolláros beruházással, miközben Csád csak "morzsákat" kapott, összesen 588 millió dollárt. Deby a szerződés újratárgyalását akarja. Egyúttal menesztették a csádi olajügyekben eljáró korábbi és jelenlegi minisztereket, és bíróság előtt kell felelniük azokra a vádakra, amelyek szerint állítólag levélben azt tanácsolták a két cégnek: ne fizessék meg a társasági adót.

Csádban 2003-ban kezdődött az olajkitermelést, jelenleg napi 160-170 ezer hordónyi mennyiséget hoznak felszínre. A konzorciummal kötött 1998-as szerződés értelmében Csád a teljes kitermelési érték 12,5 százalékát kapja. Az ország a Transparency International tavalyi korrupciós listáján a világ leginkább korrupt államaként szerepelt.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!