2016 rendkívüli év volt az idei szezonban a bajnoki címért harcoló Videoton számára, hiszen 2010 óta ismét sikerült nyereséget kimutatnia a fociklubot működtető társaságnak. Az már más kérdés, hogy ez a megugró szponzori bevételek nélkül nem jöhetett volna össze, sőt, így is - a korábbi veszteségekhez mérten - szerény, 133 milliós nyereséget mutattak ki.
Pedig a bevételek növekedése akár ennél nagyobb nyereséget is generálhatott volna, hiszen
a 2015-ös 2,04 milliárd után tavaly 3,4 milliárd forint folyt be a klub kasszájába, vagyis 66 (!!!) százalékos volt a növekedés mértéke.
A megugrás viszont nem a több stadionba kilátogató szurkolónak köszönhető. A belépőjegyekből származó bevétel ugyanis 32 millióra esett 59 millióról, amit bőségesen kompenzált az, ami a szponzoroknak és a reklámoknak köszönhetően érkezett a céghez. 1,04 milliárdról 1,8-ra (+73 százalék) ugrott az így elszámolt bevétel. Igaz, emellett a játékosértékesítés is szépen hozott a konyhára, majdnem félmilliárd forintot és némileg több jött a közvetítési jogdíjból is, 667 millió az 521 után.
Egyéb bevétel 284 millió volt, amiből 120 millió önkormányzati támogatás, 103 millió pedig TAO-támogatásként érkezett tavaly.
A bevételek növekedésével párhuzamosan a kiadásokat is kordában tudták tartani a Vidinél. Anyagjellegű ráfordításként 648 millió helyett 685 milliót költöttek, személyi jellegűként pedig 2,23 milliárdot a 2015-ös 2,5 milliárd helyett. Mivel tavaly az átlagos állományi létszám 128 fő volt,
az átlagos egy főre jutó bér 1,16 millióra jön ki.
Ezek után üzemi szinten 148 millió forint nyereséget tudtak kimutatni, amiből a pénzügyi eredmény után 136 millió maradt. Erre 3,4 millió adót fizettek ki és végül 2010 után először sikerült 133 millió nyereséggel zárni az üzleti évet. Az alapítói határozat értelmében az összeget nem fizették ki osztalékként, hanem betették az eredménytartalékba.
A veszteség-széria megtörése mellett más érdekesség is rejtőzik a beszámolóban.Nevezetesen az, hogy egy év alatt megduplázódott a kötelezettségek állománya a Vidinél: 609 millióról 1,3 milliárdra nőtt a tartozás, ami teljes egészében rövid lejáratú kötelezettséget jelent, ezen belül is a rövid lejáratú hitel emelkedett 229 millióról 598-ra. A kiegészítő melléklet szerint ez a társaság egymilliárdos folyószámlahiteléből a fordulónapon lehívásra került összeget jelenti.
Székely Sarolta
mfor.hu