2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy kilogramm kenyér megvásárlásához Londonban kell szükséges a legkevesebb munkavégzés, Budapesten 25 perc munka szükséges az alapvető élelmiszer egy kilogrammjának megvásárlásához - derül ki a Szakszervezeti Stratégiai Tanulmányok idei kötetében közölt táblázatból.

Az angolok 6 perces fölényesnek mondható, és több nyugat-európai városban a Budapestihez hasonló munkamennyiség szükséges ehhez, így például Milánóban 22 perc, Stockholmban 18 perc, Párizsban 17 perc, sőt Helsinkiben még a budapestinél is több, 28 perc - derül ki a 2000-es adatokat feldolgozó táblázatból.

Egy hamburgerért 15 percet kell dolgozni Luxembourgban, s 82 percet Budapesten. A többi nyugat-európai városban 16-21 perc közötti munkával kereshető meg a gyorséttermi szendvics ára. A két kivétel Helsinki és Lisszabon, ahol 25, illetve 32 percnyi munka szükséges ehhez.

A táblázat összeveti az egyes városokra jellemző átlagos bruttó és nettó béreket, valamint összehasonlítja azokat vásárlóerő paritáson is. A budapesti bruttó bér 14,2 szeresét kapják a dolgozók Koppenhágában, s ez a legnagyobb különbség az összehasonlításban. Az adó és járulékok leszámítását követően azonban már némileg csökken a különbség, "mindössze" 11-szeres, míg vásárlóerő paritáson számolva már 5,4-szeresre csökken a két városban fizetett bér különbsége.

Luxembourgban a bruttó bér 11,1-szerese a budapestinek, de a kedvezőbb adózási, járulékfizetési szabályok miatt a nettó bérnél már 12,2-szeres különbségről beszélhetünk. Vásárlóerő paritáson ennél a városnál 7,8-szoros különbséget jelez a táblázat. A legközelebb Lisszabon áll a budapesti bérhez, a bruttó, a nettó számításnál, illetve a vásárlóerő paritásnál 4,2-szeres, 4,6-szoros, illetve 3,7-szeres a különbség.

Hasonló különbségekre mutat rá a kötet a minimálbérek összevetésénél is. Ha a múlt évben Magyarországon kötelező 40 ezer forintos minimálbért 100-nak vesszük, akkor Luxemburgban a legkisebb bér 807,1, Hollandiában 739,7, Belgiumban 716,7, Franciaországban 694,2, Nagy-Britanniában pedig 680,8. A legközelebb a minimálbérben is Portugália állt Magyarországhoz, ahol 2,5 szerese volt a legalacsonyabb bér a magyarországinak.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!