John szerint a közelmúltban alakult konzorciumot a három ország atomkutató intézetei alkotják. A szakértők jelenleg azt mérlegelik, hol építsék fel a tesztekre szolgáló próbareaktort.
"Pillanatnyilag arról folyik a vita, hogy ezt a reaktort a dél-morvaországi Dukovanyban építenénk fel" - mondta a vezérigazgató, amikor bemutatta a projektet. Hozzátette: a próbareaktor a helyi atomreaktorok utóda lehetne, mert a dukovany-i atomerőmű négy reaktorának a meghosszabbított működési ideje is lassan lejár.
John szerint az új típusú atomreaktor építésére legkorábban 2025-ben kezdődne el, de valószínűbb a későbbi terminus. A projekt finanszírozásába az Európai Unió is bekapcsolódik - vélekedett a szakértő.
Az új típusú reaktor kifejlesztésén már a franciák is dolgoznak, s megtették az első konkrét lépéseket is. "A franciák együttműködnek konzorciumunkkal, s hajlandóak eredményeiket, az eddigi know-howt átadni nekünk" - jegyezte meg a cseh atomkutató központ vezetője.
Az Allegro munkamegnevezést viselő reaktor magas hőmérsékleteken dolgozik, hűtését gázzal biztosítják. A reaktor egyes elemei teljesen újszerű anyagokból állnak, és új lesz a fűtőanyag is. "Még rengeteg nyitott kérdés és megoldatlan probléma van" - mutatott rá Alex John.
Martin Kuba, cseh ipari és kereskedelmi miniszter a múlt héten megerősítette: Prága eltökélt szándéka, hogy a temelíni atomerőművet két új reaktorral bővítik. A régebbi dukovany-i atomerőmű meghosszabbított biztonságos élettartama 2035-ben jár le, s helyette a csehek új atomerőmű építését tervezik. Az sem kizárt, hogy a dukovany-it is kibővítik egy ötödik reaktorral.
MTI