3p

Szeptemberben csekély mértékben csökkent a fogyasztói bizalom index a júniusi drasztikus visszaesés után. A GfK Hungária és a Budapesti Corvinus Egyetem felmérése szerint ezzel együtt csökkent az évekig töretlenül emelkedő vásárlási hajlandóság, míg a fogyasztói várakozások index minimális mértékben ugyan, de javult.

A Fogyasztói Bizalom Index (FBI) 2006 júniusában mért drasztikus - 50 pontot meghaladó - zuhanását követően a mutató csupán csekély mértékben, mintegy három ponttal csökkent szeptemberben, és ezzel 149-es értéket ért el - tartalmazza a Gfk sajtóközleménye.

A háztartások jelenlegi helyzetének, valamint az ország következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi helyzetének megítélése egyaránt 9 ponttal romlott júniushoz képest. Három pontot csökkent és ezzel a 2005. márciusi szintre állt vissza a fogyasztók tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó vásárlási hajlandósága is, ennek értéke 148,6 ponton áll.

A júniusi kritikus mértékű zuhanás után valamennyit javultak a háztartások jövő évi pénzügyi helyzetükre vonatkozó várakozásai. Ez a mutató (149,2 pont) azonban még mindig az 1996. évben mért meglehetősen alacsony szinten áll. Az ország 5 év múlva várható gazdasági helyzetének megítélésében szintén 5 pontos javulás mutatkozik.

Pesszimista várakozások

A jelenlegi anyagi helyzetükről kérdezett háztartások 50 százaléka véli úgy, hogy 2006 őszén rosszabb anyagi körülmények között él, mint egy évvel korábban. Márciusban ez az arány még csak 32 százalék volt. A jövőt illetően most egy árnyalattal optimistábbak a fogyasztók, mint júniusban: 12-ről 14 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint családjuk egy év múlva jobb anyagi körülmények között fog élni, mint most. A márciusi 35 százalékhoz képest viszont ez még mindig nagyon alacsony arány.

A járulékemelésekről tett bejelentések kapcsán kimutathatók a jövedelmek nominálértékben való csökkenésére vonatkozó lakossági várakozások: a fogyasztók 35 százaléka gondolja úgy, hogy családjának jövedelme az elkövetkező egy évben alacsonyabb lesz, mint az elmúlt évben volt. Ezek a pesszimista várakozások pedig nyilvánvalóan megmutatkoznak a háztartások jövedelmének reálértékére vonatkozó válaszadásokban is: a megkérdezettek 63 százaléka gondolja úgy, hogy a következő 1-2 évben kisebb mértékben fog nőni a jövedelme.

A többség szerint rosszabb a gazdasági helyzet

A márciusi 41 százalékos aránnyal szemben 2006 szeptemberében a megkérdezettek 65 százaléka van azon a véleményen, hogy az ország gazdasági helyzete ma rosszabb, mint egy évvel ezelőtt volt. A válaszadók 46 százaléka érzékel folyamatosan romló gazdasági helyzetet.

A márciusi 66 százalékról 62 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik a következő 12 hónapban növekvő munkanélküliségre számítanak, ami szintén kiemelkedő érték az elmúlt tíz év távlatában.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!