3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ecostat júniusi felmérésében a kis- és középvállalati (kkv) konjunktúraindex 39,7 százalék, néhány százalékponttal elmarad az előző hónapokban regisztrált értékektől.

A kkv-index az idén májusban 46,2 százalék, tavaly júniusban 47,2 százalék volt. A hazai tulajdonú vállalkozások üzleti bizalma nyolc hónapon át javult, a júniusban bekövetkezett visszaesés az alaptendenciát nem módosította. A kis- és középvállalatok üzleti bizalmának júniusi megtorpanása a növekvő közterhekkel, a közüzemi áremelkedésekkel, valamint a lakosság fizetőképes keresletének csökkenésével indokolható.

Az Ecostat szerint 2007-ben a hazai vállalkozások a korábbinál kedvezőtlenebb feltételek között gazdálkodnak, döntően az egyensúlyjavító intézkedések miatt, amelyek szinte mindegyike hűtötte a konjunktúrát. A következő hónapokban az ország fejlődését az államháztartás egyensúlyi helyzetének javulása, a megszorítások esetleges enyhítése, az uniós támogatások elnyerése, valamint a szerkezeti reformok beindítása segítheti.

Pesszimisták a kisvállalatok

Saját vállalkozásuk fejlődésének jövő félévi kilátásait a korábbinál rosszabbnak értékelik a vállalkozások. Májushoz viszonyítva az optimista várakozások aránya 26 százalékról 11 százalékra csökkent, a borúlátóké 29 százalékról 45 százalékra emelkedett.

A vállalkozások tevékenységének bővítésére vonatkozó előrejelzések szerint a kkv-k háromnegyede nem tervezi kibocsátását növelni. A vállalkozások általában alacsony növekedési rátával számolnak.

A felmérés szerint működését veszélyeztető verseny kialakulásától a cégek 28 százaléka tart, új, erős versenytárs megjelenésével 40 százalékuk számol. A verseny-helyzet változására vonatkozó várakozások meglehetősen stabilak.

Nincs fizetőképes kereslet

A hazai kis- és középvállalatok a termelés alapvető feltételeiben kedvezőtlen változásokkal számolnak a következő félévre. Az új adó- és járulékemelő intézkedések korlátozzák mind a lakosság, mind a gazdálkodó szervezetek szabadon elkölthető pénzeszközeit. Ezen túlmenően a belföldi piac keresletét a magas infláció, a reálbérek csökkenése is szűkíti.

A kkv szektor tevékenységének bővítését erőteljesen mérsékli a belföldi kereslet elégtelensége, a bizonytalan gazdasági környezet, a tőkehiány. A fizetőképes kereslet szűkülése indokolja azt, hogy a hazai vállalatok fele értékesítési helyzetét romlónak ítéli. Változatlan belföldi keresletet feltételez egyharmaduk, bővülésben bízik 14 százalékuk.

A hazai vállalatok júniusi előrejelzése szerint hat hónapon belül a cégek 42 százalékának likviditási helyzete nem változik. Romló pénzügyi helyzettel számol a vállalkozások 40 százaléka, javuló likviditásban 18 százalékuk bízik. Az állandósult tőkehiány enyhítésére a legtöbb vállalkozás fejlesztései, beruházásai elhalasztását, másodsorban pénzintézeti hitel felvételét tervezi.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!