3p

A jegybank eszközrendszere önmagában nem elég az inflációs cél eléréséhez - hangsúlyozta László Csaba pénzügyminiszter a GKI Gazdaságkutató Rt. konferenciáján.

A pénzügyminiszter utalt arra, hogy az Európai Unióhoz közeledve a forint az árfolyamsáv felső széléhez közelít és az infláció ellen a monetáris politika csak fiskális segítséggel tud hatékonyan fellépni. Hozzátette: ennek eredményeként hosszabb távon a monetáris politika is mozdulhat és csökkenhet a ma még nagyon magas reálkamat-szint. Ezért is fogalmazta meg a jegybank és a Pénzügyminisztérium jövő év végére közös inflációs célként a 4,5 százalékot, illetve éves átlagban az 5 százalékot.

A pénzügyminiszter méltatta Magyarország kedvezőbb megítélését, utalva a Moody's felminősítésére. A következő évek költségvetési politikája egyik fő irányvonalának nevezte a versenyképesség javítását. Emlékeztetett: az új árfolyamrezsim bevezetése a forint masszív felértékelődésével járt együtt. Hozzátette: ez szerencsétlenül egybe esett a nyugat-európai recesszióval, ami szintén csökkenti az exportlehetőségeket.

Fő célként jelölte meg az egyensúly megőrzését, illetve a stabilitás növelését. Elismerte, hogy az államháztartás hiánya az egyszeri tételek nélkül az idén 5,7 százalék lesz, amit jövőre 4,5 százalékra, ezt követően pedig 3 százalékra kell mérsékelni.

A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet a szigorúbb jövedelempolitika fontosságára. Hangsúlyozta: az idén a 100 napos program nélkül 12 százalék körüli reálbér-növekedés történt, ami nincs összhangban a gazdaság teljesítményével. Az idei folyamatok még kezelhetők, tovább azonban ilyen mértékű reálbérnövekedés nem vállalható, amit a vállalati szféra képviselői is elismernek - mondta.

A fogyasztásról szólva a pénzügyminiszter az ideit - 8-9 százalékos keresletbővüléssel - kiugró évnek nevezte. Hangsúlyozta, hogy a következő években a GDP-növekedési ütem körüli fogyasztásbővüléssel számolnak. A középtávú prognózis szerint a folyómérleg hiánya a következő négy évben 3 milliárd euró lesz, 2005-re a GDP 3-3,5 százaléka körül alakul.

László Csaba felhívta a figyelmet az államháztartás újraelosztó szerepének szűkítésére. Elmondta: a kiadások szintje az idén eléri a GDP 51 százalékát, jelentősen meghaladva a nyugat-európai átlagot.

2006-ra a pénzügyminiszter 2 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol. Kérdésesnek nevezte az EU-transzferek hatását a költségvetésre. Hangsúlyozta: az EU ígérete szerint a költségvetési pozíció a tagság elnyerését követően ugyan nem romlik, ettől azonban még a költségvetés hiánya nőhet.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!