A brüsszeli látogatáson tartózkodó magyar kormányfő elsőként Göke Frerichsszel találkozott, akit a társadalmi párbeszéd helyreállítása és erősítése érdekében eddig tett kormányzati lépésekről tájékoztatott - közölte az MTI-vel Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A bérfelzárkóztatási intézkedésekkel kapcsolatban Medgyessy Péter elmondta, hogy a kormány szándékai szerint ezek a versenyképesség javítását és az uniós tagságra való felkészülést is segítik. Kiemelte, hogy ebből a szempontból különösen az oktatás és az egészségügy fejlesztését, illetve ez utóbbi reformját tekintik hosszú távra szóló beruházásnak.
A kormányfő beszámolt az Országos Érdekegyeztető Tanács újbóli megalakításáról, megemlítve, hogy a testületen belül létrejött egy munkacsoport is, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv ügyeivel foglalkozik. Kitért a kormány által indított roma felzárkóztatási programra, valamint az Idősügyi Tanács újjáalakítására. E három terület mindegyikén kiemelt szerepet kap az uniós csatlakozásra való felkészülés, és a kormány kész képzési és egyéb támogatási formákkal segíteni a szociális partnerek felkészülését - közölte Medgyessy Péter.
Mindennek azért van különös jelentősége, mert az utóbbi években Magyarországot - többek között az Európai Bizottság éves ország-jelentéseiben - rendszeresen bírálatok érték a szociális párbeszéd helyzete miatt. A kormány eddigi intézkedései alapján remélhető, hogy az idei ország-jelentésben ilyen kifogások már nem fogalmazódnak meg - fűzte hozzá a szóvivő.
A magyarországi társadalmi párbeszéd helyzete az utóbbi években elsősorban az európai szintű érdekvédelmi szervezetek - és közvetlenül az ESC - nyomására került az uniós intézmények figyelmének előterébe. Az ezzel kapcsolatos állásfoglalások általában elismerték, hogy a párbeszéd intézményi és eljárási keretei adottak, működésének hatékonyságát azonban nem tartották kielégítőnek.
A szociálpolitikai és foglalkoztatási fejezetet már csaknem két éve lezárták az EU-magyar csatlakozási tárgyalásokon, de uniós részről már akkor jelezték, hogy megfigyelési mechanizmust kívánnak alkalmazni e területen. Frerichs felajánlotta, hogy az ESC már a csatlakozás előtt kész segítséget nyújtani a magyarországi partnereknek a tagállami szerepre való felkészüléshez, egyebek között gyakorlati területen és a képzésben is. Magyarország 12 tagot delegálhat az ESC-be, s megegyezés született arról, hogy küldötteit már a csatlakozás előtt bevonják a bizottság munkájába.
Az ESC - a Régiók Bizottsága mellett - az EU egyik tanácsadó szerve, amely a tagországok különféle gazdasági és társadalmi érdekcsoportjainak, civil szervezeteinek az álláspontját képviseli és közvetíti az uniós intézmények felé. A 222 tagú testület három tagozatra oszlik, amelyekben a munkaadók, a munkavállalók, illetve az egyéb érdekvédelmi szervezetek képviseltetik magukat.
Dicséret az EU Gazdasági Bizottságától
Az EU Gazdasági és Szociális Bizottsága (ESC) nagyra értékeli a magyar kormány hivatali idejének első 100 napjában tett intézkedéseket, különösen a közalkalmazottak bérfelzárkóztatását - közölte az ESC elnöke hétfőn Brüsszelben Medgyessy Péterrel.