3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU Gazdasági és Szociális Bizottsága (ESC) nagyra értékeli a magyar kormány hivatali idejének első 100 napjában tett intézkedéseket, különösen a közalkalmazottak bérfelzárkóztatását - közölte az ESC elnöke hétfőn Brüsszelben Medgyessy Péterrel.

A brüsszeli látogatáson tartózkodó magyar kormányfő elsőként Göke Frerichsszel találkozott, akit a társadalmi párbeszéd helyreállítása és erősítése érdekében eddig tett kormányzati lépésekről tájékoztatott - közölte az MTI-vel Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A bérfelzárkóztatási intézkedésekkel kapcsolatban Medgyessy Péter elmondta, hogy a kormány szándékai szerint ezek a versenyképesség javítását és az uniós tagságra való felkészülést is segítik. Kiemelte, hogy ebből a szempontból különösen az oktatás és az egészségügy fejlesztését, illetve ez utóbbi reformját tekintik hosszú távra szóló beruházásnak.

A kormányfő beszámolt az Országos Érdekegyeztető Tanács újbóli megalakításáról, megemlítve, hogy a testületen belül létrejött egy munkacsoport is, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv ügyeivel foglalkozik. Kitért a kormány által indított roma felzárkóztatási programra, valamint az Idősügyi Tanács újjáalakítására. E három terület mindegyikén kiemelt szerepet kap az uniós csatlakozásra való felkészülés, és a kormány kész képzési és egyéb támogatási formákkal segíteni a szociális partnerek felkészülését - közölte Medgyessy Péter.

Mindennek azért van különös jelentősége, mert az utóbbi években Magyarországot - többek között az Európai Bizottság éves ország-jelentéseiben - rendszeresen bírálatok érték a szociális párbeszéd helyzete miatt. A kormány eddigi intézkedései alapján remélhető, hogy az idei ország-jelentésben ilyen kifogások már nem fogalmazódnak meg - fűzte hozzá a szóvivő.

A magyarországi társadalmi párbeszéd helyzete az utóbbi években elsősorban az európai szintű érdekvédelmi szervezetek - és közvetlenül az ESC - nyomására került az uniós intézmények figyelmének előterébe. Az ezzel kapcsolatos állásfoglalások általában elismerték, hogy a párbeszéd intézményi és eljárási keretei adottak, működésének hatékonyságát azonban nem tartották kielégítőnek.

A szociálpolitikai és foglalkoztatási fejezetet már csaknem két éve lezárták az EU-magyar csatlakozási tárgyalásokon, de uniós részről már akkor jelezték, hogy megfigyelési mechanizmust kívánnak alkalmazni e területen. Frerichs felajánlotta, hogy az ESC már a csatlakozás előtt kész segítséget nyújtani a magyarországi partnereknek a tagállami szerepre való felkészüléshez, egyebek között gyakorlati területen és a képzésben is. Magyarország 12 tagot delegálhat az ESC-be, s megegyezés született arról, hogy küldötteit már a csatlakozás előtt bevonják a bizottság munkájába.

Az ESC - a Régiók Bizottsága mellett - az EU egyik tanácsadó szerve, amely a tagországok különféle gazdasági és társadalmi érdekcsoportjainak, civil szervezeteinek az álláspontját képviseli és közvetíti az uniós intézmények felé. A 222 tagú testület három tagozatra oszlik, amelyekben a munkaadók, a munkavállalók, illetve az egyéb érdekvédelmi szervezetek képviseltetik magukat.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!