
A légitársaság felmérése szerint a nyári szezonban minden negyedik utazás alkalmával tengerentúli, elsősorban észak-amerikai és ázsiai világvárosokat keresnek fel menetrend szerinti járatokkal a magyar utasok. Az előre foglalások alapján a hazai toplistán idén Los Angeles, New York, Miami, San Francisco, Chicago, Phoenix, Sydney, Toronto, Johannesburg és Hong-Kong szerepel, derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből.
Mivel az amerikai desztinációk esetében 8-10, az ázsiai nagyvárosok irányába pedig akár 15-20 órás is lehet az út, ezért a társaság egy alvásszakértőt fogadott az utasok segítésére. A beszédes nevű Dr. Sleep valójában Dr. Chris Idzikowski, a British Sleep Society elnöke, aki a cég honlapján - az úti cél és az alvási szokások megadása után - akár személyre szóló tanácsokat is ad az utasoknak.
Ha megőrül a biológia óraAz orvos szerint az ember biológiai órája több időzóna átlépésének hatására összezavarodik. Ennek nyomán úgynevezett "jet-lag" hatás jelentkezhet, ami fáradtságot és alvásképtelenséget okozhat. A kellemetlen tünetek enyhítése érdekében a hivatásos alvásszakértő egy tanulmányt készített. Ez bemutatja, hogyan tudnak az utasok tökéletesen aludni és pihenni a fedélzeten, mi a különbség a Keletről Nyugatra, illetve a Nyugatról Keletre történő utazás fiziológiája között, melyek az alvás szempontjából leghatékonyabb testhelyzetek.
A tanulmány szerint a biológiai órát négy meghatározó tényező befolyásolja: a világosság, az alvás, a gyakorlatok és az étkezés. A "jet-lag" elkerüléséhez a legfontosabb dolog, hogy az indulásunk helyén bekövetkező esti időszakra jellemző sötétségről gondoskodjunk akkor is, ha a gép az új időzónában éppen nappali időszakban és fényviszonyok között repül.
Dr. Sleep a Budapest-New York út esetén például a következőket tanácsolja: "Ha rövid időre utazik, ne állítsa át az órát helyi időre, maradjon a magyar időszámításon! Fogyasszon könnyű ételt érkezéskor, és lehetőleg korán térjen nyugovóra. Ébredéskor - ami helyi idő szerint éjszaka lesz - reggelizzen, majd olvasson, tévézzen pár órát. Próbálja úgy intézni, hogy munkanapja reggel 9 órakor kezdődjön, hogy előtte még legyen ideje egy rövid szundikálásra. Munka után törekedjen arra, hogy felszállás előtt pihenjen. Ha aludni nem tud, relaxáljon, az is megfelelően felfrissíti a szervezetét. Visszaútja során, a fedélzeten próbáljon meg minél többet aludni annak érdekében, hogy az utazás fárasztó hatásait minimalizálja."
Menedzsment Fórum