3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Drámai visszaesés tapasztalható a lízingpiacon az idei év első negyedévében; a piac csaknem 60 százaléka eltűnt a tavalyi év azonos időszakához képest. A finanszírozási válság legnagyobb vesztese a gépjármű-és az ingatlanlízing.

A lízingfinanszírozás egy év alatt 133 milliárd forinttal csökkent, a szerződések száma 60 százalékkal kisebb, mint 2008 első negyedévében. Ez hatással lesz a piac szereplőire is, várható, hogy a banki, vagy nemzetközi háttérrel nem rendelkező cégek forrásai elapadnak, s ez a piaci szereplők koncentrációjához vezet.

"A mindeddig példa nélküli visszaesés több okra vezethető vissza: részben az elmúlt hónapokban tapasztalt jelentősen kereslet-visszaesésre, ami leginkább az autópiacon volt érzékelhető, a szigorodó finanszírozási feltételekre, valamint az ügyfelek óvatosságára. Csak kisebb részben a lízingcégek forráshiányának tudható be drámai visszaesés" – hangsúlyozta Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára.

A különböző lízingpiaci szegmensek közül a legnagyobb visszaesést az autó és haszonjárművek finanszírozása könyvelhette el; mindkettő. mintegy 62 százalékos visszaesést szenvedett el 2008 első negyedévéhez viszonyítva. Az autófinanszírozás idén még az új autók értékesítési volumenénél is nagyobb mértékben, 61,5 százalékkal csökkent. Az autólízing, amely eddig a teljes piac felét adta, idén már csak 40 százalékot képvisel; az új kihelyezések összege 163178 milliárd forintról 62781 milliárd forintra esett vissza, míg a teherautó-lízing forgalma 43,4 milliárdról 16,4 milliárdra csökkent.

A piac másik nagy vesztese az ingatlanlízing szegmens; itt a tavalyi 39,4 milliárd forinthoz képest idén már csak 16,8 milliárdot helyeztek ki. A 60 százalékos visszaesés megegyezik az összpiaci trenddel, így az ingatlanok továbbra is 13 százalékot képviselnek a teljes magyar lízingszektorban. Lényeges különbség figyelhető meg a lakossági és vállalati ingatlanlízing piacon, előbbinél 65 százalék, míg az utóbbinál ennél kisebb, 56 százalékos visszaesés volt tapasztalható. Az önrész mértéke is érezhetően 22 százalékról 30 százalékra emelkedett.

A negyedév egyedüli apró sikerét a gépek- és berendezések lízingje jelentette; ez a szegmens ugyan összességében 39 százalékkal volt kisebb, mint az előző év azonos időszakában, de az informatikai-és irodai berendezések finanszírozása 15 százalékkal nőtt. Habár a finanszírozott eszközök 87 százalék új beszerzésű, ám ebben a negyedévben nőtt a használt eszközök aránya.

Az építőipar és az ingatlanpiac hanyatlása miatt az eszközfinanszírozáson belül a legnagyobb visszaesés az építőipari gépeknél történt.

A Lízingszövetség tagjai az év végéig átlagosan 25 százalékos piaci visszaesésre számítanak, az év második felében a mélypont után némi fellendülést várnak.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!