A hazai mezőgépforgalom az 1992-es mélypont után - amikor az értékesített gépek összértéke alig haladta meg a hétmilliárd forintot -, a mezőgazdasági privatizáció konszolidálódását követően folyamatosan nőtt, és 1998-ban már elérte az 51 milliárdot. A 2006-os évben az AVOP keretében géptámogatásra nem lehetett pályázni, a már megkötött szerződések alapján csak kisebb mértékű támogatás kifizetésére került sor.
A piaci forgalmat alapvetően két tényező befolyásolja: egyrészt a mezőgazdasági árbevételek és a jövedelmek alakulása, másrészt az 1993-tól hozzáférhető vissza nem térítendő támogatások, amelyek kezdetben nemzetközi költségvetési forrásból, az utóbbi években pedig részben SAPARD, majd AVOP uniós forrásokból származtak. Amikor a támogatások hozzáférhetők voltak, egyértelműen nőtt a gépvásárlás, amikor elfogytak, szinte teljesen megállt a forgalom.
A mezőgazdasági gépek hazai piaci kínálata a piaci felvevőképességhez képest hatalmas. A kínálati listában több mint kétezerféle különböző traktortípus és típusváltozat található, a megvásárolható gabonaarató és cséplőgépek típusválasztéka megközelíti a háromszáz darabot. A mezőgazdaság által használt rakodógépek választéka is meghaladja a 900-félét, írja a Napi Gazdaság.