A magyar tégla- és cserépipar helyzete válságossá vált az elmúlt évben. A hazai cseréppiac visszaesése 2009-ben meghaladta a 25 százalékot, de már 2008-ban is csökkent a piac. Ennél is nehezebb a téglaipar helyzete, melynek felvevő piaca szinte kizárólag az új lakásépítés, így a visszaesés termék-tipustól függően 30-40 százalék volt - de egyes cégek esetében ennél is jelentősebb. Ennek hatására a válság kezdete óta mintegy 10 hazai gyár zárt be véglegesen, de további gyárbezárások várhatóak és nem csak a tégla-, de a cserép szektorban is. A kilábaláshoz középtávon is átgondolt és komplex lakás-, építés- és iparpolitikára van szükség - olvasható a jelentésben. A hazai bérviszonyok nem teszik lehetővé a családok többsége számára a támogatások nélküli lakásépítést.
Az ablakgyártásnál az előző évi 9-10 százalékos csökkenés után 2009-ben további 15-17 százalékos csökkenés várható. Ezen belül a PVC alapanyagú szerkezetek gyártása csökkent jobban (mintegy 20 százalékkal), míg a fa ablakgyártók "csak" 7-9 százalékkal termeltek kevesebbet. A magyar piacon teret nyertek a lengyel ablak-gyártók. Új trend, hogy a kisebb gyártók abbahagyják a termelést, és lengyel ablakot árulnak, sokszor saját termékükként feltűntetve azt. A beszerzési árak nem változtak, az eladási árak - az olcsó import árletörő szerepe miatt - viszont 3-5 százalékkal csökkentek.
A gyártók legnagyobb problémája a megdrágult, és nehezen megszerezhető hitel. A panelprogram jótékony hatásának egyik lerontója, hogy a társasházak hiteleit több hónapos késéssel folyósítják a bankok, a vállalkozóknak kell meghitelezni a termékeket. Nem tudták az ablakgyártók az áfa emelést sem tovább hárítani.
A KSH adatai szerint az év első tíz hónapjában az építőipar teljesítménye 2,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelés hanyatlása a belföldi cementértékesítés- és felhasználás területén drasztikusan jelentkezett, mintegy 20 százalék körüli visszaeséssel lehet számolni idén. A cement import várhatóan kisebb arányban csökken az előző évihez viszonyítva, így jelentősen rontja a hazai kondíciókat, mivel majd ötödét teszi ki a hazai felhasználásnak. Mivel a válság a környező országokat is érintette, azok építési piacai nem teszik lehetővé az export növelését. A cementipar 2010-ben a - hasonlóan az építőiparhoz - stagnálásra számít.
A beton-és betonelem gyártás az év első kilenc hónapjában 31,5 százalékkal esett vissza az előző év hasonló időszakához képest. A lakossági termékeknél a visszaesés 63,2, a magasépítési termékeknél 64 százalék volt. Az útépítési termékeknél viszont 27,5 százalékos termelésbővülés tapasztalható. Az iparág súlyos megrendelés hiánnyal küzd. Jellemző, hogy a kecskeméti Mercedes gyár az egyetlen nagyobb jelentőségű beruházás, amelyen minden nagyobb gyártó versenyez.
Az építészeti üveggyártás és feldolgozás területén egyedül a síküveg gyártás termelése nem esett vissza, ez az európai kapacitások beszűkülésével magyarázható. A feldolgozott termékeknél a panelprogram - az ablakgyártáshoz hasonlóan - a kapacitások jelentős részét lekötötte. A 2008-ban indult magasépítési projektek befejező munkáinál a magasabb feldolgozottsági színtű, nagyobb hozzáadott értéket képviselő termékek forgalma nem csökkent.
MTI/Menedzsment Fórum