A kukoricából, cukornádból, más terményekből vagy növényi olajból nyert biomassza előállítása érdekében telepített vagy bővített monokultúrák csökkenthetik a fajták sokszínűségét, talajerózióhoz és a talajok kimerüléséhez vezethetnek, vélik a szakértők.
Ahogyan mindinkább használják bioüzemanyag előállítására is a terményeket vagy a cukrot, ezek ára emelkedni fog a növekvő kereslet miatt, éppen akkor, amikor a világ élelmiszer-szükséglete is gyorsan nő. A nagyipari, monokulturás termesztés éppen a fejlődő országokban mind jobban kiszoríthatja a kis, családi gazdaságokat az élelmiszer-termelésből, figyelmeztettek az ENSZ-tanulmány készítői.
Az Európai Unió döntése szerint a biomasszából előállított bioüzemanyagok részesedését 2020-ig mintegy tíz százalékra kell növelni. A bioüzemanyagok gyártása Kelet-Európában jelenleg még csak tizede az unió egészének, ám a lehetőségek megvannak arra, hogy a termelés az unió szükségletének legalább egynegyedét fedezze. Ehhez rendelkezésre áll a szükséges terület, emelkedőben vannak a hozamok a megfelelő beruházásoknak köszönhetően. Az új tagországokban a gabonafélék hozama 20 százalékkal, az olajos magvaké 40 százalékkal növelhető.
Az F.O.Licht szakértői szerint a legígéretesebb a Magyarországon és Lengyelországban gabonafélékből, Csehországban cukorrépából előállított bioetanol, illetve a Romániában és Bulgáriában olajos magvakból - elsősorban napraforgóból - előállított biodízel.