Günther Oettinger energiaügyi biztos azt is jelezte, hogy számításaik szerint ennek csak a fele érkezhet magánforrásokból, a másik 100 milliárdot közpénzekből, köztük uniós forrásokból kellene előteremteni.
A kiemelt célkitűzések között szerepel a közép- és délkelet-európai áramhálózatokon belüli kapcsolatrendszerek fejlesztése, az észak- és a közép-európai szállítóhálózatok összeköttetése, egy déli "gázfolyosó" kiépítése a Kaszpi-tengertől az uniós területig, továbbá a balti térség és a közép-, illetve délkelet-európai gázhálózatok közötti összeköttetés is.
További prioritás a délnyugat-európai hálózatok közti kapcsolatok kiterjesztése, a balti térség bekapcsolása, valamint Nyugat-Európában az észak-dél irányú gázvezeték-összeköttetés javítása.
A kiemeltként kezelt célok mögött a fő törekvés az energiaellátás biztonságának növelése, valamint a környezetbarát forrásokból származó energiaféleségek felhasználásának kiterjesztése a kontinensen.
Két éven belül konkrét beruházási terveket készítenek a célkitűzésekhez, felmérve az uniós támogatási igényeket és lehetőségeket is - jelezte még a bizottság.
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet üdvözölte, hogy a terv segíti és bátorítja a megújuló forrásból származó energia előállítását és továbbítását, ugyanakkor úgy vélte, a bizottság nem ösztönözte eléggé a tagországokat az ilyen jellegű, "zöld" energiaforrások lehetőség szerinti kizárólagos választására a hagyományos, szennyező forrásokkal szemben.
MTI