5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal elnöke európai viszonylatban a magyarországi lakossági gázár az alsó harmad közepén van. A politikusok ugyanakkor úgy vélték a csütörtöki vitanapon, hogy elviselhetetlen terheket ró a lakosságra az energiahordozó magas ára.

A gázár politikamentességét jól biztosítja a 2008-ban elfogadott gáztörvény, amely azért erősítette meg a Magyar Energia Hivatal jogkörét, hogy a szabadpiaci körülmények között jobban védje a lakossági fogyasztókat – mondta Podolák György, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke csütörtökön, a gázár témájában összehívott bizottsági ülésen.

A szocialista képviselők kifogásolták a Magyar Energia Hivatal elnöke, Matos Zoltán eljárását, hogy 2010. március 4-én bejelentette a lakosságot is ellátó egyetemes szolgáltatók számára lehetséges áremelés mértékét. A fideszes képviselők sem helyeselték az eljárást, amely lehetőséget adott a szolgáltatóknak, hogy legalább ilyen arányú áremelési igénnyel lépjenek fel, de egyik párt képviselői sem kifogásolták a 10,1 százalékos átlagos áremelés mértékét.

A szocialista képviselők szavazataival a bizottság állásfoglalást fogadott el a kormány számára, amelyben a képviselők megállapították, hogy a jogszabályok alkalmasak arra, hogy a Magyar Energia Hivatal érvényesítse az árban a legkisebb költség elvét. Megállapították azt is, hogy a Magyar Energia Hivatal elnöke a március 4-én tett nyilatkozatával veszélyeztette a hivatal függetlenségét. Az állásfoglalás tartalmazza azt is, hogy az energiahivatal hibázott abban, hogy a beszerzési árban nem vette figyelembe a gázcégek teljes beszerzett földgázmennyiségét és annak árát.

Fónagy Sándor a szavazás előtt javasolta kiegészíteni az állásfoglalást azzal, hogy a szocialista kormányok 15 áremelést hajtottak végre, és azt is, hogy újra kell tárgyalni a közüzemi szolgáltatási szerződéseket. Az állásfoglalásról szóló szavazásban az ellenzéki képviselők nem vettek részt, végül az eredeti javaslatot 14 igen és egy tartózkodással fogadták el.

A bizottsági ülésen Szanyi Tibor szocialista képviselő az árszabályozás kapcsán úgy fogalmazott: "csináltunk egy automatát, de nem számoltunk azzal, hogy (...) valaki rosszul fogja kezelni".

Bencsik János fideszes képviselő áprilisi tréfának nevezte az ülés összehívását, és úgy vélekedett, hogy a hivatal a szolgáltatók indokolatlan - egyebek között presztízsberuházáshoz kapcsolódó - költségeit ismeri el. Fónagy János, szintén a Fidesz képviselője azt fejtegette, hogy a társadalmi feszültség nem mostani áremeléssel keletkezett, hanem azzal, hogy a szocialista kormány 1995-ben privatizálta az energiaszektort.

Puch László szocialista képviselő jelezte, hogy a kőolaj árának változásától függően júliustól 3-8 százalékos gázár-csökkentés prognosztizálható. Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter a bizottsági ülésen elmondta, hogy gázpiac liberalizációja 2009 júliusától teljes, így az egyetemes szolgáltatói körben azóta vannak tapasztalatok. Ennek alapján módosítottak márciusban két alkalommal is a földgáz árával kapcsolatos miniszteri szintű jogszabályokat, aminek eredményeként 14,7 százalékról 10,1 százalékra mérsékelték a maximális áremelés mértékét.

Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal elnöke a képviselőkkel ismertette a gázár meghatározásának módját, és hangsúlyozta, hogy a lehetséges áremelés mértékét a jogszabályok ismeretében bárki kiszámolhatta már március 4. előtt. Ugyanakkor a szolgáltatók akkor már jelezték szándékukat az áremelés arányára - tette hozzá.

A hivatal elnöke hangsúlyozta, hogy a legnagyobb körültekintéssel, a jogszabályoknak megfelelően számolták az egyetemes szolgáltatók maximális árát. Matos Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a hivatal árkorlátot szab, nem az árról dönt. A szabályozás kezeli a piaci kockázatokat, és nem enged nagyobb kilengéseket az egyetemes szolgáltatói árban. Elmondta azt is, hogy az egyetemes szolgáltatói körben a földgáz speciális termék: a fő szempont az ellátás biztonsága és az ellátás kötelezettsége. Ezért a szolgáltatók hosszú távú szerződésekkel biztosítják egyebek között a mindenkor szükséges gázmennyiséget és a szükséges tárolókapacitást. A hivatal pedig szigorúan az indokolt költségeket veszi figyelembe az árváltoztatási kérelmek elbírálásánál.

Matos Zoltán bemutatta, hogy 2008 júliusa óta mindössze 8,4 forinttal - 103,2 forintról 111,6 forintra emelkedett egy köbméter földgáz ára a 20 köbméter/óra mérővel rendelkező fogyasztók számára. Az energia hivatal elnöke megjegyezte, hogy az egyetemes szolgáltatók 2009-ben az előzetes, nem auditált adtok szerint összesen 13,7 milliárd forint veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni.

Matos Zoltán felhívta a figyelmet arra is, hogy a háztartások 76 százalékában, 3,2 millió háztartásban van vezetékes földgáz, de a legalsó jövedelmi kategóriába tartozóknak mindössze 48 százaléka tartozik a felhasználók közé. Az energiahivatal elnöke megjegyezte azt is, hogy európai viszonylatban a magyarországi lakossági gázár az alsó harmad közepén van.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!