A vasárnapi referendum eredménye önmagában nem rendelkezik visszatartó erővel, ám a részvételi arány és az igenek hatalmas fölénye igencsak elgondolkodtatja azokat, akik eddig komolyan mérlegelték a belépést az egészségbiztosítási piacra - értékelték a népszavazást szakértők. Az 50 százalék fölötti részvételi arány azt jelzi, hogy Magyarországon számolni kell a népakarattal, vagyis nem érdemes olyanba invesztálni, amit köztudottan ellenez a társadalom nagy része.
Újabb kérdőjeleket és további rizikófaktorokat vetett fel a referendum - mondta az egyik aspiráns befektető cég vezetője. Lukács Marianna, a Patikapénztár igazgatója szerint vasárnap óta számolni kell azzal, hogy bármikor népszavazáson dönthetnek az emberek minden, a költségvetést alapvetően nem érintő kérdésben, például az esetlegesen létrejövő egészségpénztárak működéséről is.
Lukács Marianna nem tartja kizártnak, hogy lesznek, akik a törvényben rögzített visszavásárlási garanciákra építenek. Ők kizárólag az adófizetők pénzéből történő kárpótlásra építve szállnak ringbe, tudva azt, hogy maga a rendszer nagy eséllyel nem működik olyan sokáig, hogy legalább a befektetett összegeket a pénztárak kitermeljék.
A Patikapénztár vezetője megjegyezte azt is, hogy igen nagy kockázatot vállal, aki nem veszi számba a hosszú távú fenntarthatósággal összefüggő kockázatot. Ők lényegében kamikazeakciót hajtanak végre, amikor belépnek a rendszerbe. Lukács Marianna az elmondottak dacára még nem nyilatkozott egyértelműen arról, hogy vállalják-e az immár jelentősen megváltozott és ingoványossá vált talajra való lépést, írja a Napi Gazdaság.