A Fővárosi BÍróság szeptember 3-i közzététele szerint elrendelték a csődeljárást a Tőzsdepalota Ingatlanforgalmazó és Fejlesztő Kft. ellen, mely az egykori MTV-székház Szabadság téri épületének tulajdonosaként ismert. A közzététel értelmében "az adóst fizetési moratórium illeti meg a vele szemben a fizetési haladék kezdő időpontját megelőzően, vagy az azt követően esedékessé váló pénzkövetelések vonatkozásában". A hitelezőknek pedig ettől a közzétételtől számítva 30 napjuk van arra, hogy a fennálló követeléseiket jelentsék.
A Tőzsdepalota Kft. egyébként augusztus 7-én nyújtott be a bírósághoz csődeljárás iránti kérelmet, az így kapott haladéknak köszönhetően pedig már levegőhöz jutottak a fizetési kötelezettségeiket illetően.
28 milliárdos fejlesztést terveztek a 4,5 milliárdos épületen
A legfrissebb, 2011. üzleti évre vonatkozó beszámolóból egyébként kiderült, hogy a cég súlyos anyagi helyzetbe került: az eltelt egy évben ugyanis közel a triplájára növekedett a Kft. realizált vesztesége. Az eredménybeszámolóban 1,4 milliárd forintos mínusz szerepel az előző évi 576,8 millió forintos veszteség után. Mindehhez részben a nem realizált árfolyamveszteség 700 millió forintos egyenlege járult hozzá; a cég árbevétele egy év alatt viszont gyakorlatilag stagnált, mindössze 3 millióval kevesebb a 2011-ben elért 10,9 millió forint.
A csődeljárás megindulásához hozzájárulhatott a Kft. tulajdonában álló egykori Tőzsdepalota épülete, a volt MTV-székház Szabadság téri ingatlana. Ezzel kapcsolatban érdemes kitérni arra, hogy az épületet 2006-ban egy kanadai illetőségű társaság vásárolta meg Michael Tippin vezetésével, aki jelenleg is a Tőzsdepalota Kft. tulajdonosa. Az ÁPV Zrt. akkor már negyedjére hirdette meg az ingatlant, melyen végül ez a cég nyert a legmagasabb, 4,5 miliárd forintos ajánlattal. A Magyar Televízió azonban visszabérelte azt eleinte havi 25, majd később már 45 millió forintért. 2009. július 31-ével viszont kiköltöztek az épületből, így ekkor kaphatta meg a tulajdonos is a kulcsokat. Ettől kezdve a Tőzsdepalota Kft. beszámolója szerint az épület használaton kívül van. Ez az eredményeken is meglátszik, mivel 2008-ban még 620,2 millió forintos árbevétel folyt be a Kft. kasszájába, 2009-ben már csak 445,5 millió forint, és ez esett vissza a tavalyi év végére 10 millióra. "A társaság az ingatlan felújításáról döntött, melynek első szakasza az engedélyeztetési eljárás. A jogerős építési engedélyt a társaság 2010. év novemberében megkapta" - derül ki.
A tervek szerint 2015 végére egy 100 millió eurós (28,4 milliárd forintos) beruházás keretén belül újulna meg az épület, melynek terveit már 2009-ben elkészítette egy tengerentúli vállalkozás. Jelenleg a fejlesztés az előkészítési szakaszban van, melynek befejezési ideje 2013. év közepe lett volna. "A projekt várhatóan folytatódik a jelenlegi tervek alapján, a fejlesztés sikere a jelenlegi banki hitel újratárgyalásának a függvénye" - hangsúlyozták a 2011-es beszámolóban.
Az egykori Tőzsdepalota épületét egyébként tavaly év végén a Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlan szaktanácsadó 40 millió euró értékűre becsülte, jelenlegi árfolyamon átszámítva 11,3 milliárd forintra. A becslés során már figyelembe vették az ingatlanfejlesztés 2015. évi befejezését, a meglévő érvényes építési engedélyt és az egyoldalúan meg nem szüntethető parkolási szerződést is a Szabadság téren lévő Lipót Garázsba. A beszámoló kiemeli ugyanakkor, hogy "amennyiben ezen feltételezések érvénytelennek minősülnek vagy időközben érvényüket vesztik, az ingatlan piaci értéke jelentősen csökken". Az ingatlan a 2010. évi állapothoz képest egyébként veszített értékéből, akkor ugyanis még 55 millió euróra becsülték a szakemberek az értékét.
Bedőlő hitel okozta a cég vesztét
"A társaság pénzügyi helyzete előző évhez képest kedvezőtlennek tekinthető, a rövid lejáratú kötelezettségek magas összege miatt, mely a beruházáshoz igénybe vett banki hitel egy éven belül megfizetendő részösszegét tartalmazza. A társaság a törlesztendő hitel részletet banki refinanszírozással és új befektetők finanszírozásával tervezi rendezni" - derül ki a beszámolóból.
A cég rövid lejáratú hitelállománya az előző évi 3,2 milliárd forint után 7,15 milliárdra növekedett, ami a 2012. január 31-én lejáró, MKB Banktól felvett hitelt takarja. Bár a beszámolóban is kifejezték a szándékukat, mely szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezt a követelést újratárgyalják a bankkal, elképzelhető, hogy nem sikerült mindkét fél számára elfogadható megállapodásra jutni, és valószínűleg a hazai befektetőcsoportokkal sem jutottak dűlőre. Mivel pontos információink nincsenek a tavaly év végén még fennálló kötelezettség sorsáról, így mindez egyelőre csak feltételezés, és az sem kizárható, hogy nem a hitel volt a cég jövőjének a kerékkötője.
A korábbi beszámolókból egyébként kiderült, hogy egy 2007. július 31-én lejáró rövid lejáratú 12,2 millió eurós hitelt egy 2010. július 31-én lejáróval váltották ki.
Megkérdeztük volna az MKB-t is arról, hogy a Tőzsdepalota képezte-e a tőlük felvett hitel fedezetét, és amennyiben ez így volt, akkor vannak-e terveik az épület jövőjével kapcsolatban. Ám a hatályos törvények értelmében az érintett cég részünkre kiadott írásbeli engedélye nélkül a bank nem adhat ki semmilyen információt az ügyben.
Székely Sarolta
mfor.hu