Az állami vagyonról szóló munkaanyagról első olvasatban jövő szerdán tárgyal a kabinet, ezt követően társadalmi vitára bocsátja a kormány, így a tervek szerint a tavasz folyamán terjesztik majd a Parlament elé. A lap birtokába került előkészítő anyag értelmében jelentős értéket képvisel az a vagyon, amelynek állami tulajdonban tartása a jövőben gazdaságilag nem indokolt.
Ha sikerül megegyezni, akkor a minisztériumok búcsút inthetnek annak a lehetőségnek, hogy gazdasági társaságokat alapítsanak, illetve tulajdonosi jogokat gyakoroljanak állami cégeknél. Az előkészítő anyag rögzíti: az államnak nem feladata, hogy piaci szereplőként jelenjen meg, s ezért cégeket alapítson.
A nem tartós állami vagyont főszabályként értékesíteni kell, és bérbe, használatba adni csak ellenérték fejében lehet. A tartós állami tulajdonban lévő társaságokban pedig az állam részesedése 75 százalék plusz egy szavazatnál kisebb csak kivételes esetben lehet. A vezérlő elv szerint a vagyonkezelő állami vagyon hasznosításán elért bevétele a központi költségvetést illeti meg.
Elengedhetetlen az átvilágítás
Egyetlen vagyonkezelő szervezet gyakorolja majd az állam tulajdonosi jogait, s annak - a koncepció szerint - nem költségvetési, hanem inkább gazdasági társasági formában kell működnie. Egyelőre több verzió létezik az új társaság létrehozásának módjáról és időpontjáról is. Ha már az idén, év közben létrejönne, akkor egyebek között feladata lenne a megszűnő vagyonkezelők átvilágítása, a vagyontörvény érvényesüléséhez szükséges jogszabályok előkészítése.
Még a jogszabály hatálybalépése előtt szükséges azonban a tárcáknak és a költségvetési szerveknek felülvizsgálniuk gazdasági társaságaikat. Emellett az állami ingatlanvagyon felmérését is el kell végezni - ennek jelentős része, hozzávetőleg 85 százaléka jelenleg a különböző költségvetési szervek és intézmények ingyenes vagyonkezelésében áll.
A távlati cél az, hogy megszűnjön az ingyenes ingatlanhasználat a költségvetési szervek körében is. A politikának el kell döntenie azt is, hogy új szervezetet hoz-e létre, vagy az ÁPV Zrt. lesz a jelenlegi másik két szervezet jogutódja, számol be a Világgazdaság.