A multicégek külföldi részlegeihez bekerülni ma már gyakorlatilag ugyanakkorra esélye van egy magyar felső és középvezetőknek, mint a nyugati szakemberek. A nemzetközi állást elnyerők esetében általában a karrierben előrelépés történik, azaz egy magyarországi gyárigazgató a multinacionális cégnél legalább divízióigazgatói pozícióra számíthat. A középvezetői szinten általában a korábbihoz hasonló feladat ellátására keresnek szakembereket, itt nem annyira a karrierépítés dominál.
Magyarországról jelenleg évente átlagosan 40-50 középszintű vezető kerül ki a nagyvilágba. A hazai szakemberek a kilencvenes évek közepe óta van kapcsolódnak be a nemzetközi vérkeringésbe, mivel korábban nem rendelkeztek a hazai menedzserek megfelelő tapasztalatokkal.
Az Audi Hungaria Motor Kft. több tucat munkatársa került az elmúlt öt év során a Volkswagen csoport különféle földrészeken lévő vállalataihoz, mondta el Lőre Péter, a győri társaság illetékese a Világgazdaságnak. Dolgoznak magyar munkatársak a Volkswagennél Mexikóban, az Audi érdekeltségéhez tartozó Cosworth Technologiesnál Nagy-Britanniában, s van, aki a konszern kínai, Csangcsungban lévő gyárában tölti be a minőségbiztosítási vezető posztját hároméves szerződés alapján. Rövidesen az Audi AG neckarsulmi gyárában lesz egy győri szakember hr-munkatárs.
A nemzetközi cégek egyébként általában üzletpolitikai, valamint szervezeti váltás esetén alkalmaznak más országból származó szakembert, ám a kényszerítő körülményeken túl kulturális megfontolásból is szorgalmazzák az ágazatok közötti mozgást, írja a Világgazdaság.
Egyenrangúak a multiknál a magyar menedzserek
Az úgynevezett jelentős pozícióban lévő magyar szakemberek közül évente egy cégnél 10-20 főnek van reális esélye arra, hogy a világ más pontján töltsön be vezető állást, írja a Világgazdaság.