Az újabb találkozón, múlt év október 5-én végül sikerült megegyezni az idei 50 ezer forintos minimálbérről. Először a munkaadói oldal fogadta el ezt a mértéket azzal a feltétellel, hogy a Munkerőpiaci Alapból 15 milliárd forintos kompenzációs keret áll rendelkezésre. Később a tárgyalás során az 50 ezer forintnál magasabb összeg érdekében érvelő munkavállalói oldal is csatlakozott a megállapodáshoz. Mint hangsúlyozta, ezt azért tette, hogy ne a kormány egyoldalú döntésével, hanem testületi állásfoglalással határozzák meg a 2002-es minimálbér mértékét. A munkavállalói oldal, bár hozzájárult a megegyezéshez, továbbra is hangsúlyozta, hogy az 50 ezer forint nettó tartalmának emelésével jobban megközelíthették volna a 42 ezer forintos létminimum-szintet.
A 2001-es 40 ezer forintos minimálbér nettó tartalma 30.800 forint volt, az idei 50 ezer forintos minimálbér pedig nettó, vagyis adó és tb levonás utáni összege 37.750 forint. Ugyanakkor a munkavállalói érdekképviseletek is elismerték, hogy a 2001-es, illetve a 2002-es minimálbér-emelés számottevő pozíciójavulást eredményezett a legkisebb kereseteknél. A 2000. évi 25.500 forintos legkisebb bér 40 ezer forintra emelése 57 százalékos, majd a 40 ezer forint 50 ezer forintra emelése pedig további 25 százalékos pozíciójavulást eredményezett. A jövő évre kötelező legkisebb bér konkrét mértékéről még nem volt szó az országos érdekegyeztetés fórumán, a kormány és a szociális partnerek a jövő évre tervezett adó-, járulékszabályok, inflációs feltételezések alapján kezdik meg hamarosan erről is a tárgyalást.
Egyeztetés a minimálbérről
A törvényi szabályozás szerint szeptember 25-ét követően a kormány önállóan dönthetne a jövő évben kötelező minimálbérről, de mint a munkaügyi szaktárca illetékesei ezt többször kijelentették, a jelenlegi kabinet konszenzusos döntést kíván hozni.