2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi átlagnál gyakoribb hazánkban a gazdasági bűncselekmények előfordulása, ráadásul romló trendet mutatnak a statisztikák - áll a PricewaterhouseCoopers által készített nemzetközi felmérésből.

A jelentés készítése során a tanácsadó cég 108 magyarországi felsővezetőt kérdezett meg, amely során a válaszadók 39 százaléka számolt be az elmúlt két évben történt jelentős gazdasági bűncselekményekről. Ez közel10 százalékos bővülést mutat a 2001. évi adathoz képest. A gazdasági bűncselekmények száma túlszárnyalja a 34 százalékos nyugat-európai és a 37 százalékos közép-kelet-európai értéket is.

A leggyakrabban említett bűncselekmény a vagyontárgyak hűtlen kezelése, amelyet az áldozatok 51százaléka nevezett meg, őket ért csalásként. Ez nem meglepő, mivel ezt a bűncselekmény típus deríthető fel legkönnyebben. Nyugat-Európában ez a típus 65 százalékban fordul elő. A válaszadók megdöbbentően magas arányban, 58 százalékban említették legfőbb problémaként a korrupciót és a megvesztegetést. Érdekes módon ezzel szemben csupán 14 százalékuk számolt be arról, hogy ennek a bűncselekménytípusnak az áldozata vagy részese volt.

A gazdasági bűncselekmények egy vállalatra eső költsége világszerte 2.2 millió USD volt átlagosan, míg Magyarországon a megkérdezett vállalatok 7 százalékát érte 1 millió USD-nél magasabb kár. Roger Stanley, a PwC Feltáró Vizsgálatok és Csalásfelderítési Szolgáltatások regionális csoportvezetője elmondta, hogy Európában ezen a területen 300, míg világszerte 1400 specialista tevékenykedik.

Roger Stanley kiemelte, hogy 2001-hez képest feltárt 10 százalékos növekedés részben annak tudható be, hogy a vállalatok nagyobb figyelmet fordítanak a gazdasági bűncselekményekre felderítésére, s a védekezési eljárásokra. A nagyvállalatok körében 49 százalékos volt a gazdasági bűncselekmények előfordulásának aránya, amely azt tükrözi, hogy a nagyvállalatok gyakrabban esnek áldozatául a gazdasági bűnözésnek.

Roger Stanley kiemelte, hogy Magyarországot a legtöbb gazdasági bűncselekményt (53 százalék) véletlenül derítik fel. Ennek következtében - véli a szakember, a felderített cselekmények csak a jéghegy csúcsát képezik. Magyarországon a felmérés szerint a vállalatok 80 százalék-a úgy érzik, hogy felkészültek a gazdasági bűncselekmények kezelésére.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!