Az idén február-márciusban ezer fő megkérdezése alapján készült felmérés szerint a kártyabirtokosok számának bővülése az elmúlt év során különösen jellemző volt a nők, a 30 évesnél fiatalabbak, a magasabb iskolai végzettségűek és a vidéki nagyvárosban élők körében. Kártyájukat legtöbben arra használják, hogy automatából pénzt vegyenek fel vele, majd a vásárlásnál történő fizetés következik, továbbá a pénzfelvétel bankfiókban. Automatából pénzt havonta egy-három alkalommal vesz fel a kártyatulajdonosok kétharmada, minden hatodik válaszadó pedig heti egy alkalommal teszi ezt. Egy-egy pénzfelvételre a válaszok átlaga alapján 20.400 forint jut.
A tavaly első negyedévi felmérés szerint a bankkártyát vásárlásra a válaszadók 34 százaléka használta, az idén ez az arány 41 százalékra nőtt. A GfK adatai szerint a vásárláskor történő fizetésre legnépszerűbb a bankkártya a 20-49 évesek, a diplomások, illetve a havi 140.000 forintnál nagyobb nettó jövedelmű háztartásban élők körében. A kártyás vásárlások leggyakoribb helyszínei a bevásárlóközpontok, hipermarketek, valamint a benzinkutak.
A bankkártyák további terjedését jelzi előre, hogy a GfK által megkérdezettek 16 százaléka tervezi bankkártya megszerzését az elkövetkező egy-két évben. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület augusztus eleji közlése szerint Magyarországon 6 milliónál több bankkártya, és mintegy félmillió hitelkártya van forgalomban. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint tavaly év végén 5,086 millió bankkártya volt forgalomban, szemben az egy évvel korábbi 4,468 millióval és az 1999. év végi 3,843 millió darabbal.
A bankkártya forgalom - a Magyarországon kibocsátott kártyák belföldi használata és a külföldi kibocsátásúak magyarországi használata - tavaly 2.822 milliárd forintot tett ki, ez 21 százalékos növekedés a 2000. évihez képest. Tavaly - az MNB becslése szerint - mintegy 530 millió műveletet hajtottak végre készpénz használata nélkül. A postai kifizetések 44 százalékot, átutalások 22 százalékot, a bankkártyás fizetések 23 százalékot, a csoportos átutalások és beszedések 11 százalékot tettek ki.
Egyre népszerűbb a bankkártya használata
Az idén az első negyedévben a 15 év felettiek 46 százalékának volt bankkártyája, szemben az egy évvel korábbi 40 százalékkal – áll a GfK Piackutató Intézet felmérésében.