3p

Beosztottként gyakran meg kell küzdeniük a nőknek az előítéletekkel, vállalkozóként viszont jóval aktívabb a gyengébbik nem, mint gondolnánk - derül ki egy most készült felmérésből, mely a világ 41 országának statisztikáit elemzi.

A vizsgált országok a Föld népességének több mint 70 százalékát adják összesen, a bruttó össztermék 93 százalékát állítják elő, ezért elmondható, hogy az amerikai felmérés minden jelentős országra kiterjedt. A legfontosabb megállapítás, hogy a nők sokkal aktívabbak a vállalkozások létrehozása és vezetése terén, mint azt gondolnánk.

A nemek közti különbség a vállalkozókedvben sokkal látványosabb a fejlett országokban, a szakemberek egy része úgy véli, hogy a fejlődő országok gazdasági növekedésének egyik motorja a fiatal nők vállalkozókedve.

A fejlett országokban a fiatal férfiak kétszer olyan gyakorisággal vezetnek vállalkozást, mint a hasonló korú nők. 2007-ben csak Japánban és Peruban voltak aktívabbak a nők a vállalkozások indításában, mint a férfiak. A latin-amerikai és karibi országokban viszont kicsi volt a különbség a két nem aktivitása között.

A fejlett országokban nincs különbség abban, hogy a női vagy férfi vállalkozások sikeresebbek, a fejlődő régiókban viszont a női vállalkozások jóval kisebb aránya marad fenn legalább 42 hónapig, mint a férfiak által vezetett vállalkozások.

A nők vállalkozókedvét jelentősen befolyásolhatják az országra vagy nemzetségre jellemző tulajdonságok, körülmények. Sok függ tehát a kultúrától, szocializációtól, azokban az országokban, ahol például elnyomják, alacsonyabb rendűnek tekintik a nőket, a vállalkozókedvük is alacsonyabb.

A kutatás azt is megállapította, hogy a nők összességében jobban félnek a csődtől, a vállalkozás megszűnésétől, mint a férfiak. A felmérés egyik érdekes megállapítása, hogy a kelet-európai fejlődő országokban a nők vállalkozókedve nem sokban tér el a fejlett nyugat-európai országoktól, Latin-Amerikában viszont gyakran kétszer, háromszor akkora. Mindez azt mutatja, hogy a fejlődő országokon belül is éles különbségek vannak.

A kutatás arra is választ keresett, hogy milyen vállalkozásokat indítanak szívesen a nők. Kiderült, hogy a gyengébbik nem képviselői sokkal szívesebben lépnek be a szolgáltató szektorba, nagyobb eséllyel indítanak vevőközpontú vállalkozásokat, mint a férfiak.

A fejlett országok női vállalkozói képzettebbek, iskolázottak, mint a fejlődő országokban vállalkozást indítő nők. Összességében viszont nem magasabb az iskolázottságuk azoknak a nőknek, akik vállalkozást indítanak, mint azoknak, akik beosztottként dolgoznak.

A felmérés eredményeiből az is kiderült, hogy világviszonylatban a nők kevésbé optimisták és magabiztosak egy vállalkozás beindításakor, mint a férfiak. Ahogy fejlődik a vállalkozásuk, úgy lesznek viszont egyre magabiztosabbak, egy idő után már ugyanolyan könnyen találják meg a járható utakat, mint a férfiak.

Az európai és ázsiai fejlődő országokban tartanak leginkább attól a női vállalkozók, hogy csődbe megy a vállalkozásuk, ezekben az országokban 40 százalék fél attól, hogy nem lesz sikeres. Ugyanez az arány Latin-Amerikában 34 százalék, a fejlett országokban pedig csak 27 százalék. A kutatók szerint a csődtől való félelem azzal kapcsolható össze, hogy a fejlődő országokban jóval nehezebben találnak munkát a nők, ezért tartanak attól, hogy ha nem tudnak talpon maradni vállalkozóként, akkor munka nélkül maradnak.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!