3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éppen azok az országok fordulnak Carlos Slim ellen, melyek annak idején a világ leggazdagabb emberévé tették - derül ki a Bloomberg keddi összeállításából. Egyre több latin-amerikai országnak szúrja a szemét a dollármilliárdos féktelen terjeszkedése és gazdagodása.

Az utóbbi négy hónapban egész szabályozási hullám söpört végig a latin-amerikai telekommunikációs szektorban, legutóbb a múlt héten az új mexikói elnök jelentette be, hogy élénkíteni szeretné a versenyt az iparágban. Brazíliában nyáron szigorítottak, Argentínában és Kolumbiában pedig hasonlókat terveznek a hatóságok. A lépések a legérzékenyebben az America Movil SAB társaságot érintik, melynek profitja minden hasonló versenyhatósági lépéssel egyre csak csökken - emlékeztet rá a Bloomberg összeállítása.

Az America Movil a világ leggazdagabb emberének, Carlos Slimnek a tulajdonában van, érdekesség, hogy az üzletember éppen a latin-amerikai telekom-szektor felfutásából gazdagodott meg. Richard Dineen, az HSBC elemzője a Bloomberg kérdésére elmondta: az utóbbi tíz évben szinte alig lehetett a szabályozás szigorodását tapasztalni a kérdéses országok piacán, ezért nem meglepő a mostani tendencia, hiszen erről a pontról már csak egyfelé mozdulhat a piac szabályozása.

Az America Movil 18 országban van jelen Latin-Amerikában, az Egyesült Államokban és a Karib-térségben. A vállalat részvényei 16 százalékkal estek vissza az elmúlt bő négy hónapban. A lejtmenet akkor kezdődött, amikor a brazil hatóságok július végén kizárták a céget több államban a telekommunikációs tenderekről, ez volt a szigorúbb szabályozások kezdete.

A milliárdos üzletember fia a közelmúltban szintén arra panaszkodott, hogy néhány változtatás kifejezetten az America Movil ellen irányul. Az új mexikói elnök például szombaton jelentette be, hogy egyik fő céljának tartja a verseny élénkítését a telekommunikációs szektorban, ahol Slim cége 80 százalékos részesedéssel rendelkezik a vezetékes telefonok és 70 százalékkal a mobil-előfizetések tekintetében. "Olyan szabályokra van szükség, melyek javítják a hatékonyságot és a versenyt minden szolgáltatás piacán, nem pedig olyanokra, melyek csupán a méretük miatt büntetnek egyes vállalkozásokat" - mondta a milliárdos legidősebb fia, aki a társaság társelnöke.

Becslések szerint Carlos Slim 73 milliárd dolláros vagyonának 53 százalékát adja az America Movil, ugyanakkor a most bejelentett lépések nem csak rájuk, hanem a szektor más szereplőire, a spanyol Telefonicára és az olasz Telecom Italiára is negatív hatással vannak. A milliárdos üzletember fia egyébként a nemrég készült interjúban azzal védekezett, hogy cégük lényegesen többet költ fejlesztésekre, mint a versenytársak, hiszen csak tavaly 10 milliárd dollárt fektettek be.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!