5p

Bár a válság kapcsán indított programok lehetővé tennék a vállalatoknak, hogy megkönnyítsék az elbocsátott dolgozók újbóli munkába állását, úgy tűnik, ezzel senki nem akar élni. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány honlapjáról ugyanis eddig még senki nem töltötte le az erre vonatkozó pályázat megírásához szükséges dokumentumot. Ugyanakkor több ezren érdeklődtek a munkahelyek megőrzését támogató program iránt – derült ki egy keddi konferencián.

Nem mentik meg az elküldötteket

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) hatmilliárd forint, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal pedig tízmilliárd forint összegű pályázatot indított, amelyek a munkahelyek megőrzéshez adnak vissza nem térítendő támogatást az átmenetileg nehéz helyzetbe kerülő vállalkozásoknak.

A különböző programokat hirdettek a mikro-, kis- és középvállalkozások számára, illetve nagyvállalatoknak is, azt azonban érdemes nagyon meggondolni, hogy melyik programra jelentkezzen egy-egy cég, hiszen más-más feltételek alapján lehet a támogatásokhoz jutni – derült ki a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége keddi konferenciáján.

Az OFA például három programot indított a krízis negatív hatásainak csökkentése érdekében: munkahelyek megőrzésére pályázhatnak azok a vállalkozások, amelyek átmeneti jellegű problémákkal küzdenek, ezért csökken náluk a munkaerő-igény. A mostani nehéz helyzetben is vannak olyan cégek, amelyeknél további embereket kívánnak felvenni. Nekik is támogatást nyújtanak, mégpedig ha a válság miatt elbocsátottakat foglalkoztatnak.

Nincs igény a humánus megoldásokra

Azok a társaságok, amelyek kénytelenek elküldeni embereket, mert hosszú távon sem lehet szükség rájuk, olyan támogatást kérhetnek, amellyel megkönnyítik a volt kollégák újbóli elhelyezkedését.

Ez utóbbi iránt viszont úgy tűnik, nem nagyon van igény, legalábbis a pályázathoz szükséges dokumentumot eddig senki nem töltötte le az alapítvány weboldaláról – tájékoztatott Bonfig Ágnes szakmai igazgató-helyettes. A munkahelyek megőrzése végett indított program iránt ugyanakkor már több mint háromezren érdeklődtek ily módon, míg az új munkaerő felvételéhez szükséges támogatást több mint ötszázan igényelnék.

A Herendi Porcelángyár már el is nyerte a támogatást: a társaság a munkaidő-csökkentés eszközével élt, amely nagyjából hatszáz munkavállalót érintett. További nyolc projekt elbírálásáról döntenek a közeljövőben, amelybe több mint 4400 munkavállalót vonnának be. További 56 cég nyújtott be pályázatot munkaerő megtartása céljából, amelyek ezentúl is nyolc órában foglalkoztatnák alkalmazottaikat nagyjából 1,1 milliárd támogatási igénnyel – ez körülbelül 1900 embert érintene.

Márciusban kimerülhet a keret

Bonfig Ágnes szerint bár november 5-ig tart a beadási határidő, a keretet valószínűleg már március elején lemerítik, ugyanakkor ilyen támogatások elnyerése érdekében a munkaügyi központokhoz is fordulhatnak a vállalkozások.

A "Megőrzés" programban a nonprofit és az állami szektoron kívül gyakorlatilag bármely társaság részt vehet, ha van legalább három fő alkalmazottja. A munkaadóknak először is az leépítési szándékról kell nyilatkozatot küldeni a munkaügyi központnak tájékoztatási jelleggel. Ebben le kell írniuk, hogy milyen a vállalkozás helyzete, milyen hatások várhatóak, illetve eddig milyen intézkedéseket hoztak a munkaerő megmentése érdekében.

A munkamegőrző bér- és járuléktámogatás mértéke 3-50 fős vállalkozás esetén 70, 51-250 fős cég esetén 50, míg 251 fő felett 25 százalék lehet a minimálbér 150 százalékáig. Munkaidő-csökkentés esetén a vállalkozón keresztül a munkavállalók kapják meg a támogatást a kiesett munkaidőre, a bér illetve a járulékok 80 százalékát – ez esetben nincs felső korlát.

Ez utóbbi támogatás igénylésekor a vállalat dönthet úgy, hogy képzésbe viszi a munkavállalókat, ez esetben annak húsz százalékát kell fizetniük, a többit az OFA állja. Az eddigi jelek szerint ugyanakkor erre sincs túl nagy igény: százból két szervezet kívánt csupán ezzel élni.

Új kilátások: a kis cégek 100 százalékos támogatást kaphatnak

A "Munkába" elnevezésű programra azok jelentkezhetnek, akik újabb munkaerőt igényelnek. A vállalat nagyságától függ a támogatás mértéke, mely egyébként megegyezik a másik program kapcsán ismertetettel, és szintén a minimálbér 150 százalékáig lehet igényelni. E pályázatok során is lehet képzésre igénybe venni támogatást, de csak azokra, amelyek az új munkakört ellátását segítik elő.

Az "Új kilátások" programba pedig azok a vállalatok jelentkezhetnek, amelyek gondot fordítanak az elbocsátási folyamat humanizálására. Ezzel az outplacement (humánus elbocsátás) fontosságára szeretnék felhívni a figyelmet, illetve segítenék elő, hiszen Magyarországon még nem nagyon élnek ezzel a cégek. Ez esetben egy külső szolgáltató segíti a munkavállalót, hogy minél hamarabb munkába tudjon állni. A támogatás mértéke kis cégek esetén 100 százalék, 51 fő felett 80, 250 fő felett pedig 60 százalék.

Az átmenetileg nehéz helyzetbe jutott vállalkozások további támogatásokat igényelhetnek például az Állami Foglalkoztatási Szolgálattól, ezekről egyebek között honlapjukról lehet tájékozódni.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!