3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a beszállítókkal szembeni tisztességtelen forgalmazói magatartást tiltó, októberben elfogadott törvénynek megfelelően a kereskedelmi vállalkozások feltöltötték az internetes honlapjukra az elsősorban a partnereiknek szóló üzletszabályzataikat, a Napi Gazdaság hosszas keresgélés után is csak három, a CBA, a Cora és a Lidl üzletszabályzatát találta meg.

A titkolózás a Napi Gazdaság információi szerint nem a partnerek bosszantására szolgál. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak (MGSZH) múlt pénteken közzétette a törvény végrehajtási áttekintését, amelyben több olyan pont is szerepel, amely ellentétes a törvényről kialakult szakmai és végrehajtói párbeszédben kialakult és elfogadott álláspontokkal. Több olyan, úgynevezett kondíciós díj is "tiltólistára" került, amelynek életben tartásával a gyártók, a hivatal és a kereskedelem is egyetértett. Ezen iránymutatások alapján készültek a kereskedelmi üzletszabályzatok - de rosszul. Ha ez valakinek feltűnik, azonnal bejelentheti a hivatalnál, amely vizsgálatot indít, aminek eredménye büntetés vagy kereskedelmi vállalás lehet - utóbbinál a kereskedő vállalja, hogy belátható időn belül módosítja a szabályzatot, ám ehhez több ezer beszállítói szerződést kell újratárgyalnia.

A hivatal áttekintésébe vélhetően egy makacs hiba is becsúszott, ami végképp újraformázhatja az elkészült, újratárgyalt beszállítói szerződésformulákkal alátámasztott üzleti szabályzatokat. A dokumentum szerint ugyanis "a korábbi háttérkondíciók nettósítása önmagában nem törvénysértő". (Vagyis a korábbi szokás szerint a magasabb, bruttósított áron megvásárolt termék többek között raktározási, logisztikai, polckihelyezési költségeinek - amelyet a beszállító fizetett vissza - a lebontása szabad.) Ugyanakkor - így az MGSZH - a korábbi "háttérkondíciós" tömeg árrésbe történő "áttétele" a törvény szellemiségével nem összeegyeztethető, így felmerülhet a törvény megkerülésének szándéka. (Vagyis a kereskedő nem háríthatja át a költségeit a fogyasztóra. Egyesek szerint ez olyan, mint ha a kereskedő a rezsiköltségét még csak-csak, de kereskedői szaktudását, kapacitásának ésszerű kihasználását, az áru bemutatásának költségeit már nem jelenítheti meg az üzletében alkalmazott árakban.) E szerint a kereskedő a terméket úgynevezett net-net (minden költségtől megtisztított) áron vásárolja meg, visszatérítést nem kérhet, az árrésben nem jelenítheti meg a költségeit, vagyis a gyártó termékeinek kezeléséhez szükséges szolgáltatást ki kell számláznia a gyártó felé, ha nem akar veszteségesen működni. Ám a szolgáltatási díjak arányosságát egyedileg kell értékelni - ehhez mutat irányt az üzletszabályzat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!