A hatóságos sincsenek még felkészítve, így az elektronikus ügyirat hitelességét nincs, aki ma nálunk meg tudja állapítani. Azaz, jogi értelemben hitelesnek elfogadni a digitális aláírást nem lehet. A szerk.). A fokozott bizonyító erővel bíró iratok, a klasszikus szabályok szerint, sajátos jellegüket az írásbeliség meglétén túl további, alaki feltételek jelenlétéből nyerik. Ezek jellemzően tanúk, vagy hiteles személyek, tehát például ügyvéd közreműködését, vagy meghatározott szerv speciális eljárását jelentik. E feltételek minden esetben azt a célt szolgálják, hogy az írásbeliség alapvető biztonságát meghaladó mértékben biztosítsák az irat kibocsátójának kilétét, valamint az irat integritását. Fentiek értelmében tehát:
- az elektronikus aláírás mint mérlegelhető bizonyítási eszköz alkalmazható
-
- a digitális aláírás mely, tekintettel sajátosságaira fokozott biztonságú elektronikus aláírásnak nevezhető alkalmas az írásbeliség kiváltására,
-
- a minősített elektronikus aláírás pedig a fokozott bizonyító erővel bíró iratok felváltását teszi lehetővé.
Az elektronikus aláírásnak többféle szerep juthat a dokumentumok esetében mondja Tilinger Béla, a Matáv Integrált Szolgáltatások & Megoldások divíziójának munkatársa.
- Elektronikus dokumentum: bármilyen adat, amit elektronikusan aláírtak
-
- Elektronikus irat: olyan elektronikus dokumentum, mely szöveget, információt közöl
-
- Elektronikus okirat: olyan elektronikus irat, mely nyilatkozattételt, kötelező elismerést jelent
Fokozott biztonságú e-aláírás
Egyedülállóan az aláíróhoz köthető, alkalmas az aláíró azonosítására és olyan eszközzel hozták létre, mely kizárólag az aláíró befolyása alatt áll, valamint a dokumentum tartalmához olyan módon kapcsolódik, hogy minden az aláírás elhelyezését követően az iraton, illetve dokumentumon tett módosítás érzékelhető.
Minősített e-aláírás
Olyan fokozott biztonságú e-aláírás, ami: minősített tanúsítványon alapul, biztonságos aláíró eszközzel (BALE) készült, ebből fakadóan az így aláírt dokumentum teljes értékű magánokirat.
Mivel jelenleg Magyarországon nem kapható minősített aláírás, mert csak minősített szolgáltatóként nyilvántartásba vett és HIF által ellenőrzött szolgáltató adhatja ki, aki jelenleg nincs. Nincs cég, aki egy BALE-ről kiadhatna egy minősítő igazolást, azért félő, hogy teljes bizonyító erejű magánokirat elektronikus formában még nem lesz a közeljövőben
Önmagában az elektronikus dokumentumok használata tehát nem jelent elektronikus ügyvitelt, hanem szükséges
2. feltétel: belső folyamatok elektronizálása, felkészülés az elektronikus ügyvitelre (Folyamat-újratervezés)
3. feltétel: alkalmazások integrálása: elektronikus aláírások automatikus kezelése, automatizálások beépítése (Rendszerintegráció)
Ezek együttes teljesülésekor mondható el, hogy elektronikus ügyvitelt valósítottunk meg.