2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Németország egyre több vidékén termesztenek biodízel előállításhoz nyersanyagként szolgáló repcét gabonák és étkezési burgonya helyett. Az energianövények jelenleg még kivételnek számító termesztése az elkövetkező 10-15 évben önálló iparággá nőheti ki magát és az európai primer energia felhasználás akár 20 százalékának a fedezéséhez is hozzájárulhat.

Szakértők elsősorban a repcében látnak lehetőséget arra, hogy csökkentse Németország energiaimport függőségét. A gazdák egy teljesen új bevételi forrásra tehetnek szert és repce vagy gabona vetésével hasznosíthatják az egyébként parlagon hagyott területeket is.

A klímaváltozás témakörének napirendre kerülésével megnövekedett az érdeklődés a termesztett energiahordozók iránt. A fosszilis energiahordozókkal szemben a mezőgazdasági eredetű megújítható energiaforrások elégetéskor csak annyi széndioxidot bocsátanak a légkörbe, mint amennyit fejlődésük során megkötöttek. A széndioxid-mérleg szempontjából tehát semlegesnek számítanak, azaz nem járulnak hozzá az üvegházhatás súlyosbodásához.

A szakma mértéktartással viszonyul a bioüzemanyagok növekvő részarányához az "energia-mixben". A repceolaj gazdaságos tömegtermelését lehetővé tévő technológia általánossá válása még várat magára. A szövetségi mezőgazdasági minisztérium az üzemanyag bekeverésében látja megvalósíthatónak a bioüzemanyagok felhasználását a belátható jövőben és erre helyezi a hangsúlyt. Németország 2015-ig nyolc százalékra kívánja növelni az arányt és ennek kötelezővé tételét szorgalmazza az EU-ban is.

Miután tavaly a német kormány megszüntette a biodízel adómentességét és nem sokkal ezt követően visszaesett a dízel üzemanyag ára is, a repcetermesztők megkongatták a vészharangot. Fennáll a "veszélye" annak is, hogy az ázsiai országok a tőlük megszokott módon hamarabb és nagyobbat lépnek előre a témában. Már most foglalkoznak olyan tervekkel, hogy egész vidékeket szenteljenek olajpálma ültetvényeknek az európai piac ellátására. Európában ezért egyre többen vetik fel egy "hitelesítési" eljárás életbe léptetésének a szükségességét az importált nyersanyagokra, úgymond a természet védelmében, mondván, "meg kell akadályozni, nehogy esőerdők essenek áldozatul az olajpálma ültetvényeknek".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!