Az állam korábban a Kopint-Datorg kutatási részlegének és az Ecostat elemző cég összevonását támogatta volna. Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatási igazgatója elmondta, hogy ebben az esetben kutatóiknak nagy valószínűséggel államigazgatási munkát helyettesítő adminisztratív feladatokat is el kellett volna látniuk. Emellett az Ecostat részeként állami támogatás nyújtott volna anyagi biztonságot, de véleménye szerint a kutatói függetlenség megtartására kisebb lett volna az esély.
Sikerként könyvelhető el, hogy a csapat meg tudta őrizni a Kopint nevet, így referenciaként hivatkozhatnak korábbi munkáikra, amit más névhasználat esetén nem tehetnének meg. Bartha Attila úgy látja, sok területen, például az egészségügy vagy a nyugdíj témájában nem válik szét a gazdasági és a társadalmi hatáselemzés, így a Tárkival közösen egyedi kutatási profilt tudnak létrehozni.
A piac is jól fogadta a régi-új versenytársat: Karsai Gábor, a GKI vezérigazgató-helyettese közölte: a több szereplő miatti élesebb verseny eredményesebb tevékenységre ösztönzi a kutatócégeket. A gazdasági kutatóintézetek piaca becslések szerint eléri az egymilliárd forintot. Ez magában foglalja az állam és a vállalatok részére végzett makrogazdasági és ágazati elemzést, valamint előrejelzést és tanácsadást, illetve a nemzetközi pályázatokat.
Az állam által igényelt, többnyire pályázaton, illetve közbeszerzésen elnyerhető megbízásoknak a jelentősége a reformok beindításának következtében megnőtt, és az ezen a területen kiírt pályázatok száma megszaporodott, olvasható a Világgazdaságban.