Az életciklusok kölcsönös függősége és ellentmondásaik
Az egyes életciklusok között több áthatás és kölcsönös függőség érvényesül. Ez az egyén szempontjából esetleg megterhelő lehet. Amennyiben egy feladat teljesítése nagy munkalendületet, képességeket és energiát igényel, akkor a stressz szintje növekszik. Az életciklusok közötti áthatások következtében olyan helyzet alakulhat ki, amelyben a nagy igénybevételek összeadódnak. Ez a helyzet például olyankor, amikor a munkába állással egyidejűleg a családi életciklusban is változás (házasság, gyermekszületés) történik. Az ilyen kritikus helyzetek esetleg több időt és energiát követelnek meg az egyéntől, mint amennyivel abban az időpontban rendelkezik. Ennek hatására vagy mindkét életciklusában csökkentheti elkötelezettségét, vagy radikális változtatásra törekedhet.
Az életciklusok közötti kölcsönhatások szempontjából arról sem szabad elfeledkezni, hogy az ilyenkor érvényesülő fejlődés és irányzatok igen sokrétűek. Ezek egyrészt gyorsító hatást fejtenek ki, másrészt térben, időben és társadalmi szempontból növelik az egyén választási és cselekvési szabadságát.
Az élet felgyorsulása miatt az életciklusok egyes szakaszai lerövidülhetnek, összegződhetnek. Egyre több a lehetőség, a kívánság, egyre kevesebb az idő. Az életpálya változásai következtében kialakuló válságok már nem kerülhetőek el. Az embernek meg kell kísérelnie, hogy leküzdje az ilyen kihívásokat, és kidolgozza életvitelének saját szabályait.
A vállalatok tevékenységével legszorosabb kapcsolatban levő és a személyzeti munkát leginkább érintő életciklusok részleteivel kell elsősorban foglalkoznunk.
Vállalati életciklus
A vállalati életciklus (1. ábra) a szervezethez való belépéssel kezdődik.
A dolgozó a bevezetés fázisában a vállalati szocializáció folyamatának kezdetével találja magát szemben. Ebben a tanulási folyamatban elsajátítja a társadalmi, vállalati és csoportnormákat, valamint értékeket, az üzemvitelhez szükséges ismereteket és készségeket, illeszkedik a követelményekhez, és beállítottságát ezeknek megfelelően változtatja. Az üzemi szocializáció célja az integrálódás.
Életciklus-orientált személyzetfejlesztés - 1
Napjainkban a személyzetfejlesztés elterjedt koncepciói arra irányulnak, hogy a dolgozó fejlődését egészen pályafutása csúcsáig kell követni. A személyzetfejlesztés a vezetői utánpótlásra, a kiemelkedő tehetségekre koncentrálódik. Egyelőre még hiányoznak a pályájuk csúcsán túljutott emberek fejlesztésére irányuló személyzetkoncepciók. Pedig a vállalati teljesítményt a jelenleg ebből a szempontból eléggé elhanyagolt dolgozói tömegek szolgáltatják. Itt jelenik meg a teljes életciklusra kiterjedő személyzetfejlesztés. Az utóbbi időkben kezd tért hódítani az a felismerés, hogy a vállalat számára valamennyi dolgozó fejlődése foglalkoztatásának egész ideje alatt fontos.