A hírlevél a szakmai mobilitási év célkitűzéseivel foglalkozva megjegyzi: ezeknek az országoknak meg kell fontolni az időszakos korlátozások feloldását, vagy könnyítését. Ez kedvező hatást gyakorolna a szakmai mobilitásra.
Az Európai Bizottság által kezdeményezett kampány célja, hogy széles körben ismertesse a külföldi munkavállalással vagy egy új munkahely elfogadásával járó előnyöket. Az európai év keretében a 6 millió eurós költségvetésből körülbelül 4,3 milliót fordítanak a mobilitás ösztönzését célzó programokra.
A keretösszeg fennmaradó részéből olyan rendezvényeket finanszíroznak, mint például a mobilitás témájával foglalkozó bécsi konferencia vagy a Job Fair Europe. Ez utóbbi keretében 100 európai városban szerveznek szakmai napokat. A tervek között szerepel a mobilitás hatását vizsgáló tanulmányok elkészítése, valamint statisztikai adatok bővítését célzó programok indítása.
Európai díjban részesítik azokat, akik a szakértők értékelése szerint a legnagyobb mértékben járultak hozzá a szakmai mobilitás ösztönzéséhez. A munkaügyi szakemberek szerint egy másik országban vagy egy új tevékenységi területen vállalt munka lehetővé teszi új ismeretek, tapasztalatok megszerzését.
A statisztikák ugyanakkor azt mutatják, hogy igen kevés európai munkavállaló dolgozik külföldön. Azon európai polgárok aránya, akik egy a származási országuktól eltérő uniós tagállamban tartózkodnak, az elmúlt harminc év során alig változott: 1,5 százalék körül mozog. Az Európai Unió kilenc országában például a munkavállalók 40 százaléka több mint 10 éve ugyanazon a munkahelyen dolgozik.
A bizottság szerint a szakmai mobilitást elsősorban jogi, közigazgatási akadályok nehezítik, de sokszor a jobb tájékoztatással is eredményt lehetne elérni - mutat rá a hírlevél.