3p

Az egészségügyet eddig is sújtó humánerőforrás-problémákat - a tartós szakemberhiányt, az orvosok elöregedését, a magas fluktuációt, a pályaelhagyást és a külföldre távozást - egyáltalán nem orvosolja a jelenleg folyó átszervezés, állítják szakemberek. Az egészségügyi tárca számításai szerint is legalább 7500 dolgozó állása szűnhet meg, a jól képzett szakemberek elvesztése pedig anyagilag mérhető károkat okoz az államnak, a szakmának és a társadalomnak is. Mfor.hu háttér.

A hr-stratégia hiánya is gond. Miért távoznak külföldre az orvosok? Táblázat!

A külföldre vándorlók ráadásul zömmel a 30-39 éves korosztályból kerülnek ki. Ők már tapasztalattal bíró, nagy tudású szakorvosok, így a rendszerből az a tudás is elveszik, amit ők adnának át, emelte ki Dr. Eke Judit.

Nem csak a fizetés a probléma

A pályaelhagyás leginkább az orvosi és az ápolói szakterületet érinti, de más egészségügyi szakmáknál is hasonló a helyzet. A szakember szerint ennek oka, hogy a szakma társadalmi megbecsültsége és presztízse csökken. Ehhez jön a fizetésekkel kapcsolatos általános elégedetlenség, s így már érthető, miért vonzó számukra a külföldi karrierlehetőség.

Ráadásul Európa számos országában orvos- és ápolóhiány van, ott pedig lényegesen jobb lehetőségekkel és karrierúttal kecsegtetik a nyelvet beszélő, szakképzett egészségügyi munkaerőt.

Nemzetközi összehasonlításban hazánkban a 100 ezer lakosra jutó ápolók száma nem éri el az EU-átlagot. Ugyanez vonatkozik az ápoló képzésben részt vevők számára is. Sokszor azonban az egészségügyi dolgozók számát adják meg ápolóként, s ebben az esetben irreálisan magas szám jöhet ki ugyanerre a mutatóra, hívta fel a figyelmet a szakember.

Tartós probléma az egészségügyi szakdolgozóknál az is, hogy a pozíciók egy részén a megkívántnál alacsonyabb képzettségű dolgozót foglalkoztatnak. Ennek egyik magyarázata, hogy nem jelentkeznek megfelelő képzettségűek, másrészt anyagilag is rákényszerülnek az intézmények az olcsóbb munkaerőre.

Aggodalomra adhat okot az is, hogy jelentős területi különbségek vannak az egészségügyi ápolók számában és az orvosi ellátottságban is. Ha a szakorvosok területi eloszlását nézzük, akkor még markánsabb egyenlőtlenségeket láthatunk. (Általánosságban Csongrád, Tolna, Pest megye, valamint Győr-Sopron, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye ápolói ellátottsága a legalacsonyabb az országban.)

Nincs kiszámítható karrierút?

A munkavállalók számára riasztó a nagyfokú bizonytalanság, illetve az átlátható és kiszámítható karrierút hiánya is. Jelenleg nem létezik kidolgozott humánerőforrás-menedzsment stratégia és helyzetértékelés az egészségügyben, véli a szakértő.

Bár már születtek értékes műhelymunkák minisztériumi kezdeményezések nyomán, ezek folyamatos kidolgozása és megvalósítása rendre megszakadt. Az sem világos, hogy használták-e például ezeket a jelen reformok tervezése során, magyarázta a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!