A hr-stratégia hiánya is gond. Miért távoznak külföldre az orvosok? Táblázat!
A külföldre vándorlók ráadásul zömmel a 30-39 éves korosztályból kerülnek ki. Ők már tapasztalattal bíró, nagy tudású szakorvosok, így a rendszerből az a tudás is elveszik, amit ők adnának át, emelte ki Dr. Eke Judit.
Nem csak a fizetés a probléma
A pályaelhagyás leginkább az orvosi és az ápolói szakterületet érinti, de más egészségügyi szakmáknál is hasonló a helyzet. A szakember szerint ennek oka, hogy a szakma társadalmi megbecsültsége és presztízse csökken. Ehhez jön a fizetésekkel kapcsolatos általános elégedetlenség, s így már érthető, miért vonzó számukra a külföldi karrierlehetőség.
Ráadásul Európa számos országában orvos- és ápolóhiány van, ott pedig lényegesen jobb lehetőségekkel és karrierúttal kecsegtetik a nyelvet beszélő, szakképzett egészségügyi munkaerőt.
Nemzetközi összehasonlításban hazánkban a 100 ezer lakosra jutó ápolók száma nem éri el az EU-átlagot. Ugyanez vonatkozik az ápoló képzésben részt vevők számára is. Sokszor azonban az egészségügyi dolgozók számát adják meg ápolóként, s ebben az esetben irreálisan magas szám jöhet ki ugyanerre a mutatóra, hívta fel a figyelmet a szakember.
Aggodalomra adhat okot az is, hogy jelentős területi különbségek vannak az egészségügyi ápolók számában és az orvosi ellátottságban is. Ha a szakorvosok területi eloszlását nézzük, akkor még markánsabb egyenlőtlenségeket láthatunk. (Általánosságban Csongrád, Tolna, Pest megye, valamint Győr-Sopron, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye ápolói ellátottsága a legalacsonyabb az országban.)
Nincs kiszámítható karrierút?
A munkavállalók számára riasztó a nagyfokú bizonytalanság, illetve az átlátható és kiszámítható karrierút hiánya is. Jelenleg nem létezik kidolgozott humánerőforrás-menedzsment stratégia és helyzetértékelés az egészségügyben, véli a szakértő.
Bár már születtek értékes műhelymunkák minisztériumi kezdeményezések nyomán, ezek folyamatos kidolgozása és megvalósítása rendre megszakadt. Az sem világos, hogy használták-e például ezeket a jelen reformok tervezése során, magyarázta a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője.
Körte Ildikó