Ha a versenykultúrában előre kívánunk lépni nyilván teherbíró résztvevőket kell toborozni, illetve magán a helyzet diktálta kényszereket feloldani. A kiválasztásnál figyelembe kell venni, az aspiránsok teljesítménymotivációját. Ez biztosítja, hogy a csapat beinduljon, és a tagok bírják a megpróbáltatásokat. A teljesítménymotiváció nem helyettesíthető, rövidtávon nehezen fejleszthető ugyanakkor rendkívül fontos. Vizsgálatok sora bizonyítja, hogy magas motivációjú tagok esetén a közösség sikerre van ítélve, a motiváció hiánya pedig egy leépülési folyamat előidézőjévé válhat.
Minden energiával takarékosan kell bánni, minden forrás egyszer kiapad. A csoportépítés, a kooperáció fejlesztése, a belső normák elfogadtatása, a kommunikációs csatornák kiépítése stb. megannyi tréning feladat, amelyek a csoportviszonyok fejlesztésén keresztül csökkentik az egyén bizonytalanságát, ezzel nagyban növelik a munkára fordítható energia mennyiségét. A felsővezetők számára hasznossá válik a coach, személyes tanácsadó, aki nem része a csapatnak, de szakmailag kompetens és látva a helyzetet oldhatja a vezetői magányból fakadó pszichés terheket. A biztonságot sugalló feltételek alakítása végül is segíti a szakmai tudásban rejlő teljesítmények sikerekben való realizálását.
Érdekeltség és üzleti kultúra
Egy társaság kultúrájának az alakítása legalább olyan fontos, mint a pillanatnyi üzemgazdasági optimum irányába terelni az embereket. A kultúra hosszútávon határozza ugyanis meg egy- egy cég működését. Napi tapasztalat, hogy ugyanabban a rendben, piaci körülmények között, szakmailag hasonlóan képzett csoportok teljesítménye között ég és föld a különbség, mert a két csoport kultúrája is különböző.