3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyenge világgazdasági helyzet nem marad hatástalan a közép-kelet-európai országokban sem, e térségben is lassul a gazdasági növekedés, de továbbra is egyértelműen meghaladja az EU-térség növekedését, s a világgazdaság hatását a belső kereslet egyensúlyozza - ez a fő megállapítása annak az előrejelzésnek, amelyet a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézete (WIIW) adott ki.

Az intézet Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia esetében 2003-ra átlagosan 3,5 százalékos növekedést vár, de továbbra is aggasztónak tartja a lengyelországi helyzetet, ahol 1,3 százalékos növekedés várható.

Noha a növekedés üteme valamelyest lassul a 2000. évi rekordhoz képest, tovább folytatódik a felzárkózási folyamat az EU-hoz, akkor is, ha az unióban csak lassan éled fel újra a konjunktúra. A magánkereslet nő a térségben, de Szlovákiában és Lengyelországban csökken a beruházás. Az infláció az egész térségben alacsony és tovább csökken, ugyanakkor a legtöbb kelet-európai valuta felértékelődése és az akadozó nyugati kereslet a termelés és a külkereskedelem csökkenéséhez vezetett. A reformállamok legnagyobb gondja a magas és nem csökkenő munkanélküliség.

Jövőre a belső kereslet főleg Magyarországon és Szlovákiában várhatóan csökken, mivel ezt a választások előtt a magasabb bérek és jövedelmek útján tudatosan befolyásolták. Ez azonban a költségvetési terhére történt, amit a választások után most korrigálni kell, ezután azonban a külkereskedelem bizonyulhat a növekedés motorjának.

A költségvetési hiány a térség legtöbb országában a GDP 4-6 százaléka között van, Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban az utóbbi években megnőtt, de az uniós csatlakozással nyomást gyakorolnak majd ezekre az országokra a hiány csökkentése érdekében, ami a kiadási oldalon takarékosságot tesz majd szükségessé.

A prognózist kidolgozó kutatók felhívták a figyelmet arra: a bővítéssel a fejlődési szintben mutatkozó nagy különbségekkel járó heterogén gazdasági helyzet keletkezik Európában, hiszen még a térség legfejlettebb országában, Szlovéniában sem éri el 2015-ig a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP az uniós szintet.

Magyarországról a WIIW előrejelzése leszögezi: idén a GDP 3,3 százalékos, jövőre 3,9 százalékos növekedése várható, a fogyasztói árak idén várhatóan 5,4, jövőre 4,5 százalékkal emelkednek, a munkanélküliség idén várhatóan 5,8, jövőre 5,7 százalék lesz, a fizetési mérleg hiánya idén 4,8, jövőre 4,4 százalékot tesz majd ki. Az intézet számításai szerint az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson összehasonlítva az euróövezethez képest 40-50 százalékot tett ki tavaly. Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia átlagában idén 1,9, jövőre 2,4 százalékos növekedés várható; az átlagot Lengyelország gyengíti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!