3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint árfolyama a nyár végéig akár a sáv erős szélét is megközelítheti, ősztől azonban határozott, 7 százalékpontot is elérő gyengülés várható.

A forint árfolyama a nyár végéig akár a sáv erős szélét is megközelítheti, ősztől azonban határozott, 7 százalékpontot is elérő gyengülés várható - állítja a GKI Rt. és a K and H Bank közös előrejelzése. A prognózis szerint idén a gazdasági növekedés a tavalyi 5,2 százaléknál lassúbb lesz, de 5 százalékos várható mértéke nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő.

Az infláció az első félévi 10,4 százalék után júliusban újra egyszámjegyűvé válik és az év egészében 9,3 százalék körül várható. A munkanélküliség a tavalyihoz képest csökken, a keresetek reálértéke a GDP-t kissé meghaladó mértékben nő. A nemzetgazdaság külső és belső egyensúlya romlani fog.

A kutatók úgy vélik: a GDP növekedése csak néhány tized százalékkal fog elmaradni a tavalyitól és valószínűleg fennmarad a magyar gazdaság mintegy 2 százalékpontos előnye az euró-övezethez képest. Legmarkánsabb lassulás az iparban lesz, ahol a tavalyi, 18,3 százalékos dinamikával szemben a termelés az év első öt hónapjában mindössze 9,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Éves átlagban 12 százalékos növekedést valószínűsítenek. A beruházások 11 százalékkal bővülnek.

A mezőgazdaság termelése a tavalyi visszaesés után idén talán valamelyest növekedni fog.Az első öt hónapban mind a kivitel, mind a behozatal euróban számolva 20 százalék körül bővült. Az év hátralevő részében az ütem mérséklődésére lehet számítani. A tavalyinál magasabb, 1,7 milliárd euró volt a kereskedelmi mérleg öt havi deficitje, ami az év egészében várhatóan 5,3 milliárd euróra nő. A fizetési mérleg viszont eddig kedvezőbben alakult: az öt havi hiány 475 millió euró, alig haladja meg a tavalyi év első öt hónapjában kialakult szintet. Ebben a legnagyobb szerepet az idegenforgalom 930 milliós aktívuma játszotta. Azonban a profitkivonás élénkülése miatt az év végére 2,7 milliárd eurós hiány várható.

Az év egészében a kereskedelmi és a fizetési mérleg egyaránt mintegy 1 milliárd euróval romlik. Az élelmiszerárak júniusban 18,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ami különösen érzékenyen érinti az alacsonyabb jövedelmű háztartásokat. Az ipar belföldi értékesítési árai májusban 11,9 százalékkal haladták meg a tavaly májusit. A legnagyobb növekedés a mezőgazdasági termelői áraknál volt, amelyek májusban 27,8 százalékkal voltak az egy évvel korábbi szint felett. Az év második felében mind a fogyasztói, de még inkább a termelői árak területén az áremelkedés mérséklődésével számolnak az elemzők. Ám az éves fogyasztói infláció az előrejelzés szerint így is csak minimális mértékben lesz alacsonyabb az előző évinél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!