Szőkéné Hajduk Andrea projektszakértő elmondta: a kelet-stájerországi minta nyomán kialakított alternatív energia út program keretében tíz workshopot tartottak, ökoturisztikai és -energetikai "csomagok", kiadványok, tanulmányok és CD-romok készültek és két külföldi tapasztalatcserét szerveztek. A dötki az ötödik a bemutatóhelyek sorában, amelyek csaknem mindegyike ötszáznál kisebb lélekszámú településen működik a három partnerrégióban.
Kocsis Anikó, az öt év óta működő Dötki Ökológiai és Vidékfejlesztési Tájközpont és egyben az Ökorégió Alapítvány ügyvezetője elmondta: a minden részében természetes anyagokból épült létesítményük napkollektorból és fagázosító
kazánból nyeri energiaszükségletét, a nem háztartási és ivási célú vízigényt pedig - mosogatás, wc-használat, zuhanyozás, takarítás -esővízgyűjtő-tisztító berendezés elégíti ki. A dötki az ország egyetlen olyan megújulóenergia-út állomása, amelyet civil szervezet hozott létre.
A természetvédelem, a mezőgazdaság és a turizmus összhangján alapuló ökologikus fejlesztési, energetikai megoldásokról szóló programjaiknak, kihelyezett előadásaiknak közel háromezer résztvevője volt és a "zöldturistáik" egyharmada külföldi. Természetközeli építési, termelési eljárások adaptálása és tanácsadás céljából eddig az ország 21 kistérségével tartja a kapcsolatot az észak-zalai kisközség ökológiai tájközpontja - mondta Kocsis Anikó.