[ajanlo=297][igazitas=left/]Európa átvette a vezetést a világ erőforrás-kihelyezési piacán az Egyesült Államoktól az elmúlt években - állítja a TPI outsourcing-tanácsadó vállalkozás. 2004-ben a világon kötött összes új szerződés mintegy 49 százaléka esett az öreg kontinensre, miközben az Újvilágra csak alig több, mint 42 százalékuk.
Az európai megállapodások értéke 40 millió euróra rúg. Nagy-Britanniában viszonylag komoly hagyományai vannak a szolgáltatásnak, míg a kontinens vállalatai csak az utóbbi időben fedezték fel a lehetőséget. A TPI szerint tavaly az újonnan kötött szerződések aránya 12,5 százalék volt Németországban, miközben ebben az országban 2001-ben még gyakorlatilag ismeretlen volt az erőforrás-kihelyezés. A legtöbb országban elsősorban a pénzintézeti szektor szervezetei helyezték ki tevékenységeik egy részét külső szolgáltatókhoz.
Az outsourcing piac hat vezető vállalkozása az Accenture, az ACS, a CSC, az EDS, a Hewlett-Packard és az IBM mindegyike amerikai, de az erősödő helyi piac kedvez az európai outsourcereknek, például a német Siemensnek és a francia Capgemininek.
Az erőforrás-kihelyezés túllépett kezdeti korszakán, amikor elsősorban it-szolgáltatások kerültek külső szolgáltatókhoz. Jelenleg a leggyorsabban fejlődő terület a BPO (business-process outsourcing), azaz az olyan üzleti folyamatok kihelyezése, mint a pénzügyek, a számvitel, az emberi erőforrásokkal kapcsolatos adminisztráció, a tervezés és bizonyos mérnöki feladatok ellátása. Most az informatikáé a megbízások kétharmada, a BPO-é pedig az egyharmad rész.
A Bain & Co. tanácsadó felmérése szerint a világ nagyvállalatainak 82 százaléka vesz igénybe outsourcingot és 51 százalékuk külföldre helyezte ki valamely tevékenységét, írja a Napi Gazdaság.
Európa lett az outsourcing vezető piaca
Európa vált a világ legnagyobb erőforrás-kihelyezési piacává: az itteni cégek nagyobb ütemben bővítik outsourcing-megrendeléseiket, mint a szolgáltatás őshazájában az USA-ban működő társaik, olvasható a Napi Gazdaságban.