A hazai használtautók átlagára 6,7 százalékkal nőtt, elsősorban az importra kiterjesztett vagyonszerzési illeték év eleji bevezetése miatt. Ezt a növekményt még az sem tudta ellensúlyozni, hogy a kínált autók átlagéletkorának növekedése nem állt meg: a meghirdetett kocsik 68 százaléka legalább 9 esztendős. Mivel a hazai kereslet éledezik, ezek a folyamatok nem tudták kedvét szegni a vásárlóknak, és már majdnem negyedével több az elkelt használtautók összértéke, mint 2009 első negyedévében, amikor a válság térdre kényszerítette a szektor.
A Használtautó.hu portál által számolt arányszám, a Használtautó-index 122 százalékon állt 2014 második negyedévében, vagyis 22 százalékponttal több pénz forgott a piacon, mint a válságban. A szám egyébként már 2013 második negyedéve óta töretlenül növekszik, akkor 98, az előző negyedévben pedig 113,2 százalékon állt.
Hogy ilyen sok autó cserélt gazdát, az természetesen az újautó-piac felpezsdülésének (lásd: Lelökték az Octaviát a trónról) és a 45 százalékkal bővülő importnak is köszönhető.
10 százalék feletti áremelkedés egy év alatt
Korcsoportok szerint vizsgálva az árváltozást kiderül, hogy a legnagyobb áremelkedés a 3-5 éves, illetve a 6-8 éves használtautók körében következett be: átlagosan több mint 15, illetve 13 százalékkal magasabb árakkal találkozhatunk ezeknek az autóknak a hirdetéseiben, mint egy éve ilyenkor.
Az újszerű, 0-2 éves használt autók esetében a legkisebb a százalékos többlet, hiszen azok a piac átlagáránál eleve drágábbak, s esetükben nagyobb áremelkedés mellett a potenciális vásárlók nagyobb számban fordulnának az alternatívák jelentő új autók vagy a kedvezménnyel kínált szalonautók felé. Minden korcsoportban az látható, hogy míg az előző év második felében lassú lemorzsolódás jellemezte az árakat, a vagyonszerzési illeték bevezetése óta megdrágult import felfelé nyomta a belföldön kínált használt személyautók árát is. A második félévben azonban további jelentősebb árnövekedésre már nem kell számítanunk a szakemberek szerint.
A kínálati átlagár a második negyedévben 1,55 millió forint volt.
mfor.hu